Samorząd  RSS
Sto lat Związku Miast Polskich – powstała ciekawa książka

Publikacja przybliża w publicystycznej formie działalność związku, który zaczął się tworzyć półtora roku przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Źródło: www.wspolnota.org.pl

Podwyżki mogą być liczone dobrze, ale i tak nie wystarczy dla samorządów

#zrodlo
Znana jest już zaplanowana wysokość subwencji oświatowej na 2019 rok, oraz zaproponowany sposób podziału. Co ciekawe kwota subwencji w budżecie państwa rośnie o ponad 6,6 proc., ale standard A, który jest podstawą naliczania subwencji dla samorządów już tylko o 3,4 proc. To oznacza, że wielu samorządom jak zwykle nie starczy na podwyżki dla nauczycieli w wysokości 5 proc. (plus przechodzące koszty podwyżki z 2018 roku o 5,35 proc.) od stycznia 2019 roku.

Źródło: www.wspolnota.org.pl

Elektroniczna rezerwacja boisk

Aby ułatwić korzystanie z obiektów sportowych samorządy tworzą elektroniczne systemy rezerwacji. W ten sposób każdy mieszkaniec, nie wychodząc z domu, może zarezerwować obiekt i skorzystać z niego w wybranym terminie. Teraz łatwiejszy dostęp do gminnych hal sportowych Mieszkańcy będą mieli mieszkańcy Radzymina. Miasto właśnie uruchomiło internetowy system ich rezerwacji.

Źródło: www.wspolnota.org.pl

Jarosław Flis: Agitacja przedstawicieli rządu tylko rozjuszyła mieszkańców

#zrodlo
Jeśli komuś się wydaje, że jeżdżąc po kraju i publicznie udzielając poparcia jakiemuś kandydatowi pomaga mu, to jest w błędzie – mówi Jarosław Flis, socjolog polityki z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tagi: Polityka
Źródło: www.wspolnota.org.pl

Rzeszów znów się powiększy? Referendum w gminie Krasne

#zrodlo
9 grudnia 2018 odbędzie się pierwsze referendum w tej kadencji samorządu. Mieszkańcy gminy Krasne odpowiedzą czy chcą przyłączenia do Rzeszowa.

Źródło: www.wspolnota.org.pl

Satelity na razie nie pomogą po suszy

Po kontrowersjach związanych z szacowaniem strat po suszy i wypłatami rekompensat dla rolników minister Jan Ardanowski zapowiedział w lipcu tego roku, że już w 2019 roku zacznie działać nowy system szacowania, oparty o technologię satelitarną. Wszystko jednak wskazuje, że w przyszłym roku nie zostanie on wprowadzony, a wiele wskazuje, że w ogóle w najbliższych latach nie będzie to możliwe.

Źródło: www.wspolnota.org.pl

Wtedy było trudniej

#zrodlo
W II RP utrzymano zwierzchność władzy rządowej nad samorządami (np. zatwierdzanie osoby wybranej na wójta, burmistrza i prezydenta miasta), ale dano prawa wyborcze kobietom i zrównano siłę głosów wyborczych, rezygnując z systemu kurialnego, który preferował osoby bardziej majętne i lepiej wykształcone. Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości cofnijmy się do okresu II Rzeczypospolitej i spójrzmy, z jakimi problemami borykał się wtedy samorząd.

Źródło: www.wspolnota.org.pl

Biało-czerwone iluminacje NA STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI

To ważny rok, bo ważny jubileusz. Pikniki, kotyliony, wystawy, programy artystyczne – obchody stulecia Niepodległej osiągają właśnie punkt kulminacyjny, a samorządy w całym kraju prześcigają się w pomysłach na atrakcyjny program rocznicowy. Wiele miast zainwestowało też w efektowne świetlne instalacje, dzięki którym patriotyczne akcenty widoczne są z daleka i także po zmroku.

Źródło: www.wspolnota.org.pl

Ochrona miejsc pamięci w ustawie

W Sejmie trwają prace nad komisyjnym projektem ustawy o zapewnieniu godnej pamięci i należytej ochrony miejscom spoczynku Bohaterów Powstania Warszawskiego oraz innych osób zasłużonych w walkach o niepodległość i suwerenność Państwa Polskiego. W projekcie ustawy proponuje się wprowadzenie jednoznacznej normy, zgodnie z którą zapewnienie godnej pamięci i należytej ochrony miejscom wskazanym w tytule projektu ustawy jest obowiązkiem wszystkich obywateli oraz władz państwowych i samorządowych.

Źródło: www.wspolnota.org.pl

Pierwsza sesja nowo wybranej rady gminy

#zrodlo
Pierwsza sesja rady gminy ma szczególne znaczenie, gdyż to w jej trakcie zostaną powołane władze rady. Choć sesja rady gminy, co do zasady, zwoływana jest przez jej przewodniczącego, w tym przypadku nie jest to możliwe, gdyż taki nie został jeszcze wybrany.

Tagi: Radni
Źródło: www.wspolnota.org.pl

Samorządowcy na start! Mistrzostwa Polski Samorządowców w Runmageddonie

#zrodlo
Na terenie stadionu ROSRRiT, na siedleckich Błoniach przy ul. Jana Pawła II 6, 17 listopada, po raz drugi odbędą się Mistrzostwa Polski Samorządowców w Runmageddonie, czyli najbardziej ekstremalnym cyklu biegów przeszkodowych w Europie. Na samorządowców czeka wymagająca 6-kilometrowa formuła Rekrut z ponad 30 przeszkodami przygotowanymi przez inżynierów Runmageddonu.

Tagi: Stadion
Źródło: www.wspolnota.org.pl

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego

Już wkrótce ruszy budowa siedziby Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego – pierwszego w kraju interdyscyplinarnego i międzysektorowego ośrodka badawczo-rozwojowego, tworzącego produkty edukacyjne i prowadzącego badania nad procesami uczenia się. Nowy budynek Centrum Nauki Kopernik powstanie w 2021 r.

Źródło: www.wspolnota.org.pl

Po Komisji Wspólnej: mają wrócić dyrektorzy wydziałów

#zrodlo
Tajemnicze zniknięcie "dyrektorów wydziałów", sprawa "kart zgonu", podwyżki cen prądu i coraz większe nakłady samorządów na oświatę - to były główne tematy dyskusji podczas październikowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

Źródło: www.wspolnota.org.pl

Czy usuwać z BIP oświadczenia majątkowe osób, które nie uzyskały mandatu?

Z chwilą złożenia oświadczenia majątkowego przez osobę pełniącą funkcje publiczne, informacje w nim zawarte nabywają charakteru informacji publicznej, przy czym charakter ten jest nieodwracalny. Oznacza to, że informacje te nie przestają być informacjami publicznymi z chwilą, gdy składająca je osoba przestanie pełnić funkcje publiczne. A to oznacza, że pozostaną one informacjami publicznym nawet jeżeli radny lub wójt nie zostanie wybrany na koleją kadencję lub ustanie stosunek pracy zastępcy wójta lub sekretarza.

Tagi: Ustawy, Kolej
Źródło: www.wspolnota.org.pl

Chorzów postanowił wrócić do swoich uzdrowiskowych korzeni

Miasto planuje zrewitalizować skwer i postawić tam dużą tężnię solankową.

Źródło: www.wspolnota.org.pl

Nowe atrakcje Małopolski

#zrodlo
Zaniedbane parki odzyskają dawny blask, a dobrze znane miejsca – kolejne atuty, które przyciągną odwiedzających. Właśnie rozstrzygnięto konkurs, w ramach którego rozdzielono środki na 14 projektów i inwestycji, które pozwolą jeszcze lepiej wykorzystać lokalny potencjał. W sumie wszystkie wybrane do dofinansowania zadania otrzymają łącznie ponad 37 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Jakie to projekty?

Tagi: Akcje, Kolej
Źródło: www.wspolnota.org.pl

Wieliczka ma już dobrą markę

Podniesienie jakości życia, przyciągnięcie jak największej liczby inwestorów, troska o najmłodszych mieszkańców, ale i seniorów – to najważniejsze cele polityki rozwoju podkrakowskiej Wieliczki, która w rankingu Sukces kadencji zajęła trzecie miejsce.

Tagi: ING
Źródło: www.wspolnota.org.pl

Wybrano laureatów konkursu ECO-MIASTO 2018

#zrodlo
W szóstej edycji konkursu ECO-MIASTO jury przyznało 10 tytułów laureata i 13 wyróżnień. Lublin został nagrodzony aż w dwóch kategoriach. Doceniono osiągnięcia miast w pięciu kategoriach: mobilność zrównoważona, gospodarka wodna, efektywność energetyczna budynków, gospodarka o obiegu zamkniętym oraz zieleń miejska a jakość powietrza.

Źródło: www.wspolnota.org.pl

Nagrody im. Palki przyznane

#zrodlo
Wśród tegorocznych laureatów są:dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich Paweł Tomczak, wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak i starosta kartuski Janina Kwiecień.

Źródło: www.wspolnota.org.pl

Kolejne podium Wspólnoty w zestawieniu opiniotwórczych mediów

#zrodlo
Trzecie miejsce w kategorii tygodników i dwutygodników oraz dziesiąte jeżeli chodzi o prasę ogółem. Instytut Monitorowania Mediów pokazał wyniki cytowalności mediów za wrzesień. Pismo Wspólnota znalazło się znów w czołówce.

Tagi: PiS, Kolej
Źródło: www.wspolnota.org.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami