Porady finansowe  RSS
Kiedy w 2019 roku przypadnie dzień wolności podatkowej?

#zrodlo
Niewykluczone, że w przyszłym roku "Dzień wolności podatkowej" będzie wcześniej niż w tym roku - oceniają pytani przez PAP eksperci. Gdy ten dzień wypada wcześniej, wyższe stają się nasze dochody rozporządzalne - podkreślają ekonomiści.

Źródło: forsal.pl

Pożyczkodawcy przenoszą się do internetu. Coraz łatwiej wziąć kredyt online

Aktywność firm z sektora consumer finance wyraźnie przenosi się do internetu. Nawet instytucje, które w swojej działalności dotychczas opierały się na tradycyjnych kanałach sprzedaży, zaczęły korzystać z rozwiązań on-line. Cyfrowe innowacje sprawiają, że proces ubiegania się o kredyt lub pożyczkę staje się prostszy i wygodniejszy.

Źródło: forsal.pl

Sztuczne wydłużanie okresu kredytowania i poręczenia. Jak firmy pożyczkowe omijają ustawę antylichwiarską

Część pożyczkodawców usiłuje omijać przepisy ustawy antylichwiarskiej zawyżając prowizje i opłaty przygotowawcze lub wprowadzając koszt tzw. poręczyciela – wynika z najnowszego raportu Rzecznika Finansowego ”Kredyty konsumenckie. Bieżące problemy”.

Źródło: forsal.pl

Od marca podwyżka emerytur i rent. Zobacz, o ile wzrosną

#zrodlo
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którym od marca 2019 r. emerytury i renty zostaną objęte waloryzacją kwotowo-procentową, a najniższe gwarantowane świadczenia emerytalno-rentowe zostaną podniesione, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Źródło: forsal.pl

Rzecznik Finansowy alarmuje: Coraz więcej włamań na internetowe konta bankowe

#zrodlo
Do Rzecznika Finansowego trafia coraz więcej wniosków związanych z tzw. nieautoryzowanymi transakcjami – alarmuje Marcin Jaworski z Biura tej instytucji. Chodzi o przypadki włamań na internetowe konta bankowe, w których łupem złodziei stają się zgromadzone na nich środki.

Źródło: forsal.pl

Fundusze inwestycji w najem nieruchomości coraz bliżej. Kto zyska na polskich REIT-ach?

#zrodlo
Do Sejmu trafił projekt ustawy o firmach inwestujących w najem nieruchomości, toteż regulacje dotyczące działalności nowego rodzaju funduszy wejdą prawdopodobnie w życie już niedługo. Możliwości lokowania kapitału w nieruchomościach ucieszą nie tylko inwestorów instytucjonalnych, ale także indywidualnych. Nasz rynek już bardzo długo czeka na te rozwiązania – mówi wiceprezes PFR Nieruchomości Włodzimierz Stasiak.

Źródło: forsal.pl

Badanie: jedna trzecia Polaków chce wydać na święta do 500 zł

#zrodlo
Ponad 34 proc. Polaków planuje wydać na organizację świąt od 200 do 500 zł, co czwarte gospodarstwo domowe przeznaczy na ten cel do 1 000 zł, zaś 16 proc. rodaków niespełna 200 zł - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania "Świąteczne finanse Polaków 2018".

Źródło: forsal.pl

Zima w tym roku bez większych problemów energetycznych?

#zrodlo
Europejska organizacja operatorów systemów elektroenergetycznych ENTSO-E nie spodziewa się tej zimy większych problemów z sieciami. Polska może za to odczuć brak elektrowni we Włocławku.

Źródło: forsal.pl

Jak płacić mniej za ogrzewanie?

#zrodlo
Sezon grzewczy zaczął się w Polsce na dobre, a złe praktyki związane z ogrzewaniem domów przyczyniają się do smogu. Ocieplenie budynków, odpowiednio dobrane źródło ciepła oraz wentylacja dają znaczące oszczędności na kosztach. Teraz można na to dostać pożyczki i dotacje z programu Czyste Powietrze.

Źródło: forsal.pl

Polacy wydadzą na świąteczne prezenty prawie 600 zł. Zdecydowanie najwięcej na dzieci

#zrodlo
- Na świąteczne prezenty Polacy wydadzą w tym roku średnio 594 zł, przy czym najwięcej, bo szacunkowo 236 zł, przeznaczymy na upominki dla dzieci, wynika z internetowego badania Kantar TNS przeprowadzonego na zlecenie eBay. Choć Święta Bożego Narodzenia wywołują zazwyczaj przyjemne skojarzenia, dla 37% kobiet i 26% mężczyzn wiążą się z odczuwaniem zwiększonego poziomu stresu przy sięganiu do portfela czy sprawdzaniu stanu konta.

Źródło: forsal.pl

Bezpieczne 5 proc. zysku w 2019 roku? Oto pięć sposobów

#zrodlo
Inflacja zjada oszczędności ponad dwa razy szybciej niż przeciętny bank nalicza odsetki na lokacie. Open Finance przygotował 5 rad, które w przyszłym roku pomogą wyraźnie poprawić sytuację domowego budżetu.

Źródło: forsal.pl

Polskie franki przed europejskim trybunałem. Państwo murem za kredytobiorcami

Państwo polskie murem stoi za frankowiczami chcącymi rozwiązać swoje, zawierające klauzule abuzywne, umowy z bankami - wynika z dokumentu, do którego dotarł DGP. Jeśli TSUE podzieli opinię Rzeczypospolitej, osoby mające kłopot ze spłatą indeksowanych w walucie szwajcarskiej kredytów mogą się ich pozbyć. Kłopot natomiast będą miały banki z dużymi portfelami takich kredytów.

Źródło: forsal.pl

Zamożni zyskują na wzroście gospodarczym. Liczba polskich bogaczy wzrosła o 20 proc.

#zrodlo
O jedną piątą w ciągu roku zwiększyła się liczba bogatych i bardzo bogatych Polaków. Jest ich już prawie 200 tys.

Źródło: forsal.pl

Lekkie odbicie w emeryturach. Świadczenia zaczynają wracać do poziomu z zeszłego roku

Dopiero teraz po dołku wywołanym obniżeniem wieku emerytalnego świadczenia zaczynają wracać do poziomu z zeszłego roku. Ale, zdaniem ekspertów, pomysły polityków mogą się obrócić przeciwko nam.

Źródło: forsal.pl

Wypchane kieszenie czy wypchnięte z kieszeni? [OPINIA]

#zrodlo
Wraz z dyskusją o skutkach wprowadzenia pracowniczych planów kapitałowych pojawił się tajemniczy efekt wypychania (ang. crowd-out). Co robi racjonalny człowiek, spodziewając się bardzo niskiej emerytury? Najbardziej racjonalną reakcją jest zwiększyć własne oszczędności. A co zrobi, gdy dowie się, że jego emerytura nie będzie taka niska?

Źródło: forsal.pl

Azjatyccy krezusi gwałtownie się bogacą. Najlepiej powodzi się Japończykom

Japońska finansowa oligarchia zakumulowała rekordowo wysoki w regionie Azja-Pacyfik majątek o wartości 7,7 bln dol. Po piętach depczą im jednak szybko bogacący się krezusi z Państwa Środka.

Tagi: ZUS
Źródło: forsal.pl

Obligacje firm już tylko dla zainteresowanych

#zrodlo
Po wdrożeniu unijnej dyrektywy, znanej jako MiFID II szansa na to, że przypadkowy klient otrzyma propozycję nabycia obligacji korporacyjnych lub innych instrumentów niepasujących do jego preferencji ryzyka, powinna być minimalna - pisze Emil Szweda.

Źródło: forsal.pl

Kiedyś luksus, dziś niezbędne narzędzie. Zobacz, ilu Europejczyków stać na własny samochód [INFOGRAFIKA]

#zrodlo
Kiedyś posiadanie samochodu, szczególnie w krajach byłego bloku wschodniego, było oznaką luksusu. Teraz samochód przestał już być towarem luksusowym, a stał się narzędziem, które ułatwia życie i trzeba go po prostu mieć. Tym bardziej, że jest dostępny dla coraz większej grupy obywateli Unii Europejskiej.

Źródło: forsal.pl

Kto w Polsce kupuje obligacje skarbowe?

#zrodlo
Ponad 12 mld złotych – najprawdopodobniej za taką kwotę Minister Finansów sprzeda w bieżącym roku detaliczne obligacje skarbowe. To najwyższy wynik w historii. Papiery te kupują przede wszystkim osoby starsze. I choć obligacje można kupić przez internet szybko i bez zbędnych formalności, to tylko 18 proc. osób wybiera takie rozwiązanie.

Źródło: forsal.pl

Deweloperzy: Klienci rachunków powierniczych Getin Noble Bank lub Idea Bank nie powinni mieć obaw

#zrodlo
Klienci, którzy kupili mieszkania w inwestycjach, dla których Otwarty Mieszkaniowy Rachunek Powierniczy (OMRP) prowadził Getin Noble Bank lub Idea Bank, nie mają powodu do obaw - poinformował Polski Związek Firm Deweloperskich.

reklama
Polecamy
Ile wyniesie Twoja emerytura? Jak mieć więcej?

#zrodlo
Zgodnie z danymi opublikowanymi przez ZUS przeciętna emerytura w marcu 2018 r., w przypadku mężczyzn, wyniosła 2672,51 zł, a kobiet – 1609,65 zł. Co gorsze z miesiąca na miesiąc kwota przyznanych świadczeń spada. Nie bez znaczenia z pewnością jest fakt, iż został obniżony wiek emerytalny, a co za tym idzie tegoroczni wnioskodawcy dysponują mniejszym kapitałem […]

Źródło: www.finanseosobiste.pl

reklama
Kontakt z nami