Porady finansowe  RSS
Tchórzewski: jeśli rachunki za energię wzrosną powyżej 5 proc., rząd zareaguje

#zrodlo
W przypadku gdyby rachunek za energię elektryczną miał wzrosnąć powyżej 5 proc. w 2019 r., resort energii przedstawi projekt ustawy łagodzącej skutki społeczne polityki klimatycznej Unii Europejskiej - zapowiedział w rozmowie z PAP minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Źródło: forsal.pl

W październiku nieznacznie spada Wskaźnik Dobrobytu

#zrodlo
Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, w październiku spadł o 0,6 pkt. proc. względem września - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Tagi: Spadek
Źródło: forsal.pl

Druga strona kredytowego medalu, czyli czego nie mówią frankowicze [OPINIA]

#zrodlo
Kredyty frankowe, ze względu na niski i stabilny w początkach lat dwutysięcznych kurs franka szwajcarskiego oraz atrakcyjne oprocentowanie stawką referencyjną libor, stanowiły interesującą alternatywę dla relatywnie droższych w tamtym okresie kredytów w polskich złotych. Fakt ten zdaje się pomijany przez część frankowiczów, domagających się rewizji ich umów z bankami - piszą Konrad Orlik i Szymon Suchcicki.

Źródło: forsal.pl

Będą rekompensaty za podwyżki prądu? Minister szykuje ustawę

#zrodlo
Ministerstwo Energii przygotowuje się na ewentualność rekompensowania obywatelom o niskich dochodach wzrostu cen energii, wywołanego polityką klimatyczną UE - powiedział PAP minister energii Krzysztof Tchórzewski. Nie jest to jednak przesądzone - zastrzegł.

Dług spadkowy będzie kosztem uzyskania przychodu

Kto spłaci zobowiązania spadkodawcy pieniędzmi ze sprzedaży odziedziczonej nieruchomości, ten zapłaci mniej podatku dochodowego.

Źródło: forsal.pl

KNF: Średnia stopa zwrotu OFE za ostatnie 3 lata wyniosła 18,82 proc.

#zrodlo
Średnia ważona stopa zwrotu wszystkich otwartych funduszy emerytalnych (OFE) za okres od 30 września 2015 r. do 28 września 2018 r. wyniosła 18,826 proc., podała Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).

Źródło: forsal.pl

Odprawy emerytalne dla byłych wojskowych. Sądy stają po stronie żołnierzy

#zrodlo
Armia nie chce płacić byłym żołnierzom, którzy po przejściu na emeryturę pracowali w niej dalej jako cywile. A sądy uznają, że ci mają prawo do tych pieniędzy.

Tagi: Wojsko
Źródło: forsal.pl

Wysokie składki dla firm lub potężne dotacje z budżetu. Takie mogą być skutki reformy pomostówek

#zrodlo
ZUS na zlecenie rządu przygotował raport dotyczący nie tylko prognozy finansowej Funduszu Emerytur Pomostowych w latach 2019–2040, ale także wprowadzenia samofinansowania wypłat świadczeń z tego funduszu.

Tagi: Firma, ZUS
Źródło: forsal.pl

Dyrektor PIE: Na wprowadzeniu PPK skorzystają osoby w wieku powyżej 55 lat

#zrodlo
Wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych może spowodować, że pracodawcy, chcąc zmniejszyć koszty pracy, częściej będą sięgali po osoby w wieku powyżej 55 lat - ocenił dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.

Źródło: forsal.pl

Koniec procesu grupowego "frankowiczów" przeciwko mBankowi

#zrodlo
Przed łódzkim sądem okręgowym zakończyło się w piątek postępowanie grupowe przeciwko mBankowi. Powodem złożenia pozwu jest zawarty w umowach mechanizm waloryzacji. Klienci banku domagają się unieważnienia całych umów kredytów "waloryzowanych" lub unieważnienie części ich zapisów.

Źródło: forsal.pl

Susza wywindowała ceny warzyw

Niekorzystne warunki pogodowe wpłynęły na uprawę warzyw. Te spod osłon ucierpiały z powodu upałów, natomiast uprawy polowe, szczególnie warzywa kapustne, odczuły niedobór wody. Ma to odzwierciedlenie w wyższych cenach niż w latach ubiegłych.

Źródło: forsal.pl

Zawyżony podatek będzie można odzyskać. Fiskus łagodnieje wobec bezpodstawnie wzbogaconych

#zrodlo
Kto nadpłaci nie więcej niż 100 tys. zł VAT lub akcyzy, będzie mógł odzyskać zawyżony podatek, nawet gdyby jego ciężar przerzucił już na klientów.

Źródło: forsal.pl

Celebryci też mają hipoteki nad głowami. Przykładowa rata? 200 tys. dol. miesięcznie

Płacenie gotówką za prestiżowe nieruchomości to dla miliarderów standard. Jednak obecnie wielu z nich woli zatrzymać gotówkę i zaciągnąć… kredyt hipoteczny.

Źródło: forsal.pl

Leasing i kryptowaluty można rozliczyć jeszcze po staremu

#zrodlo
Do umów leasingowych zawartych przed 1 stycznia 2019 r. będzie można stosować dotychczasowe regulacje. Stawka 9 proc. CIT ma zacząć obowiązywać od 2019 r., a nie z mocą wstecz od 2018 r.

Źródło: forsal.pl

Dlaczego młodzi Skandynawowie są najbardziej samodzielni?

Eurostat niedawno opublikował bardzo ciekawe dane o poziomie mieszkaniowej samodzielności młodych ludzi. Te informacje na temat różnych krajów Starego Kontynentu wskazują, że dom rodzinny najszybciej opuszcza statystyczny mieszkaniec Szwecji, Norwegii, Danii oraz Finlandii. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili bliżej przyjrzeć się opisywanemu zjawisku i sprawdzić, jakie są przyczyny mieszkaniowej samodzielności młodych Skandynawów.

Tagi: Europa, PiS
Źródło: forsal.pl

Rząd przyjął rewolucyjne zmiany w podatkach. Niektóre są niekorzystne dla podatników

#zrodlo
Rząd przyjął wczoraj cztery projekty zmian w podatkach. Będą nie tylko korzystne, ale też i niekorzystne dla podatników. Podatek od niezrealizowanych zysków (exit tax) będzie złagodzony. Podobnie – wymogi raportowania schematów podatkowych. Niższa, 9-proc. stawka CIT nie będzie zależeć od rentowności

Tagi: Podatki, CIT
Źródło: forsal.pl

Okres edukacyjnego boomu mamy już za sobą. Czy studenci wciąż napędzają rynek najmu?

Słusznie krytykowane umasowienie edukacji wyższej w Polsce oznacza korzyści nie tylko dla kadry dydaktycznej i właścicieli prywatnych uczelni. Trzeba zdawać sobie sprawę, że w ośrodkach akademickich studenci stanowią znaczący czynnik kształtujący popyt na rynku najmu.

Tagi: Studia
Źródło: forsal.pl

Kredyt o stałej stopie oprocentowania. Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?

#zrodlo
Pojęcie ryzyka kredytowego to bez wątpienia jeden z najgorętszych tematów ostatnich miesięcy. Wielu analityków rynku czy też samych kredytobiorców zastanawia się bowiem czy podjęło właściwą decyzję zaciągając kredyt we frankach szwajcarskich.

Źródło: forsal.pl

Budżet studiującego Szwajcara to 9 tys. zł na miesiąc. Młody Polak ma tyle na semestr

#zrodlo
Polscy studenci na życie, czesne i mieszkanie wydają dziś średnio 1 900 zł. Tymczasem studenci ze Szwajcarii i Islandii dysponują budżetem na poziomie 2 000 euro, czyli blisko 9 000 zł, wynika z raportu "Portfel Studenta", opublikowanego przez Związek Banków Polskich (ZBP).

PPK odetną nas od zagranicznej kroplówki i zwiększą nasze emerytury?

Autorzy ustawy o pracowniczych planach kapitałowych mówią o uniezależnieniu Polski od zagranicznego kapitału i wyższych emeryturach. Przeciwnicy zwracają uwagę na rosnące obciążenia dla przedsiębiorstw.

Źródło: forsal.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami