Podatki  RSS
Mniejszy budżet czy proste podatki? Matryca VAT tonie w nektarach

#zrodlo
Utrzymanie niskiej stawki VAT na napoje owocowe i warzywne pozbawiłoby budżet ok. 800 mln zł dochodów albo przekreśliło prace nad uproszczeniem poboru daniny.

Tagi: Podatki, VAT, BOR
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Emigranci od kilku lat są pod lupą polskiego fiskusa

#zrodlo
W latach 2015–2017 polska skarbówka otrzymała z zagranicy kilkanaście razy więcej informacji o dochodach naszych rodaków w innych krajach.

Tagi: Fiskus, USA
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wymiana informacji podatkowych z zagranicą także o interpretacjach i APA

#zrodlo
Do końca 2017 r. urzędnicy polskiego Ministerstwa Finansów przekazali do innych krajów 118 transgranicznych interpretacji i uprzednich porozumień cenowych. 11 kolejnych wysłano dopiero w 2018 r., czyli po czasie.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wyrok TSUE w sprawie rozliczania VAT od zaliczek pogrąży branżę turystyczną [WYWIAD]

#zrodlo
Touroperator zapłaci odsetki, gdy nie doszacuje marży, ale nie ma co liczyć na oprocentowanie, gdy ją przeszacuje - mówi w wywiadzie dla DGP

Tagi: VAT
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Zmiany w zasadach odliczania strat podatkowych

#zrodlo
Przedsiębiorca będzie mógł jednorazowo potrącić od dochodu rocznego nawet 5 mln zł.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Podatki 2019: Już obowiązuje nowa danina od wyprowadzki kapitału

#zrodlo
Osoba lub spółka, która przeniesie za granicę określone aktywa, może zapłacić podatek od niezrealizowanych zysków w Polsce. Stanie się on wymagalny po 7 dniach od wyprowadzki, ale można ubiegać się o rozłożenie go na raty

Tagi: Podatki, PIT
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Najważniejsze wyroki w 2018 roku: Podatki w firmie

#zrodlo
Liczba sporów sądowych z roku na rok nie spada, a rośnie. Potwierdzają to wstępne statystyki za 2018 r. Dla podatników liczy się jednak pewność prawa, a gwarantuje je m.in. orzecznictwo sądów. Oczywiście nie zawsze jest ono jednolite. W naszym podsumowaniu zwracamy więc uwagę na wyroki, które są wskazówką dla podatników co do tego, jak należy opodatkować różnego rodzaju zdarzenia, czynności, transakcje itd., a także te, które mogą zmienić dotychczasowe podejście sądów. Kładziemy więc nacisk na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, wyroki siedmiu sędziów, a także standardowe wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego i wojewódzkich sądów administracyjnych.

Tagi: Akcje, Podatki
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Spór o firmowy majątek: Co w małżeństwie, to bez VAT

#zrodlo
Małżonkowie, którzy przenoszą między sobą firmowy majątek, nie rozliczają z tego tytułu podatku od towarów i usług – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Spłata hipoteki jak poręczeń i gwarancji

#zrodlo
Firma, która kupiła budynek obciążony cudzym długiem i spłaciła to zobowiązanie, by uniknąć zajęcia komorniczego, nie ujmie wydatku w podatkowych kosztach – wynika z wyroku NSA.

Tagi: Firma, Długi
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Unia szykuje zamach na podatkową suwerenność

#zrodlo
Kraj, któremu nie spodoba się podatkowy pomysł Brukseli, nie będzie mógł go zawetować. Takich zasad chcą Komisja Europejska i najważniejsze państwa UE

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jak podpisać sprawozdanie finansowe? Użycie ePUAP wyklucza jego złożenie

#zrodlo
Krajowy Rejestr Sądowy nie przyjmuje elektronicznych sprawozdań podpisanych profilem zaufanym. Wymaga podpisu kwalifikowanego.

Tagi: PiS, ePUAP
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

50 proc. koszty uzyskania przychodów: MF czeka na uwagi do zmienionych przepisów podatkowych

#zrodlo
Do 18 stycznia można zgłaszać Ministerstwu Finansów opinie do projektu interpretacji ogólnej w sprawie 50-proc. kosztów uzyskania przychodu u pracowników.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Zniknie opłata za użytkowanie, pozostanie podatek od gruntu

Zmiana formy władania nieruchomością w wyniku przekształcenia we własność nie wpłynie na wysokość daniny.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

System opodatkowania budowli wymaga przebudowy [WYWIAD]

#zrodlo
- W Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju pracuje zespół doradczy, który ma przygotować wytyczne reformy prawa budowlanego. Przy tej okazji należałoby przeprowadzić zmiany w opodatkowaniu budowli. W przeciwnym razie wrócą wszystkie dotychczasowe problemy rozstrzygnięte przez sądy, a dodatkowo pojawią się nowe - mówi Jan Rudowski w rozmowie z DGP.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Największe sukcesy i porażki. Podatkowe podsumowanie 2018 r.

#zrodlo
Rok 2018 przyniósł podatnikom kolejny duży pakiet zmian podatkowych. Wspólnie z ekspertami przygotowaliśmy więc zestawienie tych najlepszych i najgorszych z punktu widzenia podatników. Uwzględniliśmy w nim zarówno przepisy, które zostały uchwalone w 2018 r. i weszły w życie w trakcie ubiegłego roku, jak i obowiązujące od 1 stycznia 2019 r.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Podatkowy bilans 2018

#zrodlo
Kolejny rok przynosi podatnikom obszerny pakiet zmian podatkowych. Tak więc znów mamy poważne nowelizacje ustaw o CIT, PIT, ordynacji podatkowej oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Większość z nich weszła w życie 1 stycznia 2019 r. Dotyczy to również zmian w VAT, choć tych jest stosunkowo mniej.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Są wyjątki od exit tax. Kiedy przeniesienie biznesu przestanie się opłacać?

#zrodlo
Jeżeli łączna wartość przenoszonych aktywów podatnika nie przekroczy kwoty 4 mln zł, to zarówno w przypadku przeniesienia składników majątku, jak i zmiany rezydencji podatkowej, nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku dochodowego z niezrealizowanych zysków – wyjaśnił wiceminister finansów.

Stawki stare, ale zmiany w uldze na złe długi. Tak płacimy VAT w 2019 roku

#zrodlo
Od 1 stycznia 2019 roku dalej stosujemy stawki VAT na poziomie 8 i 23 proc., jednak obowiązują nowe zasady opodatkowania bonów.

Tagi: VAT, Długi
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Obowiązki podatkowe w 2019 roku: PIT-37 i PIT-38 wypełni skarbówka

#zrodlo
Urzędnicy skarbówki wyręczą podatników w wypełnianiu niektórych zeznań podatkowych. Przygotowaną przez KAS deklarację można będzie zaakceptować lub nanieść poprawki. Można będzie także ograniczyć tegoroczny obowiązek podatkowy do minimum i nie weryfikować przygotowanego przez urzędników formularza. Zostanie to bowiem potraktowane jako akceptacja zeznania.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Zmiany w podatkach dochodowych 2019: Korzystne rozliczenia służbowych aut i ulgi dla Kowalskiego

#zrodlo
Od 2019 roku weszło w życie wiele korzystnych podatkowych zmian dla firm, ale także osoby nieprowadzące działalności gospodarczej mogą liczyć na ułatwienia i ulgi.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami