Podatki  RSS
Nowa broń w walce z optymalizacją. Raportowanie schematów podatkowych od 2019 roku

#zrodlo
Kiedy deklaracje podatkowe okazują się niewystarczającym źródłem informacji, a kontrole podatkowe zawodzą, rządzący szukają nowych rozwiązań w walce z oszustami podatkowymi. By zapobiec tzw. agresywnej optymalizacji, na doradców podatkowych nałożony zostanie kolejny obowiązek – raportowanie skarbówce schematów podatkowych.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Czy 8-proc. stawka VAT jest właściwa za usługi przy produkcji serialu

#zrodlo
Aktor w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umów z producentami seriali świadczy na ich rzecz usługi polegające na wykonaniu roli w danym serialu.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

W jaki sposób ustalić dochód ze sprzedaży mieszkania

#zrodlo
Małżeństwo zamierza w listopadzie 2018 r. sprzedać za 140 tys. zł mieszkanie, które było kupione w lipcu 2013 r. Jego cena w momencie zakupu wynosiła 120 tys. zł. Czy konieczna będzie zapłata podatku dochodowego? Czy w tym przypadku dochód z tytułu sprzedaży stanowi cena wynikająca z umowy sprzedaży, a więc 140 tys. zł, czy jest to różnica między ceną zakupu a ceną sprzedaży mieszkania, czyli 20 tys. zł?

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Sejm: Spór o ściągalność podatków podczas posiedzenia komisji finansów

#zrodlo
W resorcie finansów do tej pory nie powstał centralny rejestr faktur online, a utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej zmniejszyło sprawność kontroli skarbowych - przekonywali przedstawiciele opozycji podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów. Szef KAS odpowiadał posłom, że wszelkie dostępne dane dowodzą wzrostu dochodów podatkowych i kurczenia się szarej strefy.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

MF: Postępowanie KE dot. split payment w Rumunii nie powinno mieć wpływu na decyzję wobec Polski

#zrodlo
Postępowanie Komisji Europejskiej związane z podzieloną płatnością w VAT (tzw. split payment) w Rumunii nie powinno mieć wpływu na decyzję Komisji wobec Polski, oczekuję jej ze spokojem - zapewnił PAP dyrektor departamentu podatku od towarów i usług Wojciech Śliż.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jak rozliczyć obiad z kontrahentem w restauracji?

#zrodlo
Y spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) działa w branży IT. W celach omówienia warunków współpracy spółka zaprosiła 5 listopada 2018 r. kontrahenta (zainteresowanego nabyciem usług świadczonych przez spółkę) na wspólny obiad (bez alkoholu) w restauracji. W spotkaniu uczestniczyli dyrektor z działów spółki Y (zatrudniony na umowę o pracę) oraz jeden z członków organów zarządczych kontrahenta.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Czy pośrednictwo w sprzedaży metali oraz kamieni szlachetnych wyklucza zwolnienie podmiotowe z VAT

#zrodlo
Przedsiębiorca niebędący zarejestrowanym podatnikiem VAT (korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT) zamierza rozszerzyć działalność gospodarczą o świadczenie usług stałego pośrednictwa.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Funkcjonariusze z większymi uprawnieniami. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o KAS

#zrodlo
Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, która - według deklaracji rządu - ma służyć poprawie organizacji KAS, zapewnieniu jej szerszego dostępu do informacji niezbędnych w realizacji ustawowych zadań.

Tagi: Sejm, Ustawy
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Interpretacje indywidualne droższe nawet o 50 razy. Trudniej będzie też wnieść skargę do NSA

#zrodlo
Droższe, niedotyczące wszystkich spraw podatkowych i niedostępne dla niektórych podmiotów, aby nie pomagały im w agresywnej optymalizacji. Taką przyszłość interpretacji rysuje Ministerstwo Finansów.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Pieczywo z 5-proc. VAT, kawior z 23-procentowym – znamy nową matrycę stawek

Resort finansów jeszcze w piątek zamierza opublikować kolejny projekt nowelizacji ustawy o VAT, a w nim swoje propozycje nowego przyporządkowania stawek do poszczególnych towarów i usług

Tagi: VAT, Ustawy, Kolej
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Od podwyższenia wkładów jest PCC

Aktualizacja wysokości wkładów w spółce jawnej to nic innego jak przeznaczenie zysku na zwiększenie jej majątku – wyjaśnił dyrektor KIS.

Tagi: Spółki, PCC
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Nie ma VAT od darmowej komunikacji

#zrodlo
Przedsiębiorstwo, które świadczy usługi publicznego transportu, nie musi dzielić się z fiskusem rekompensatą od gminy – orzekł wczoraj NSA.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Mobilne laboratoria wspomogą walkę z 14-proc. luką w VAT

#zrodlo
W przeciwdziałaniu wyłudzeniom podatku w sektorze paliwowym mają pomóc przekazane wczoraj Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przez PKN Orlen trzy nowoczesne mobilne laboratoria.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Stare pożyczki i kredyty, lecz w nowej EBITDA

#zrodlo
Zaciągnięte przed 2018 r. zobowiązania, mimo że rozliczane na dotychczasowych zasadach, mają wpływ na tegoroczny limit odliczania kosztów finansowania dłużnego – uważa Ministerstwo Finansów.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Odwrotne obciążenie może powodować rozrost szarej strefy

Nabywca telefonów komórkowych, który zapłacił sprzedawcy kwotę netto, może mieć pokusę, aby nie wpłacić VAT do urzędu i sprzedać urządzenie na rynku za niższą cenę – przyznał wiceminister finansów Filip Świtała w odpowiedzi na interpelację poselską.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Duża krytyka pod adresem planowanego pakietu olejowego

#zrodlo
Niezgodny z prawem unijnym, a na dodatek niesie ze sobą zbyt dużą biurokrację, której skutki odczują zwłaszcza osoby starsze i niepełnosprawne. Takie uwagi spłynęły pod adresem konsultowanego obecnie projektu nowelizacji pakietu przewozowego, czyli ustawy o systemie monitorowania przewozu drogowego i kolejowego towarów (Dz.U. z 2017 r. poz. 708 ze zm.). Projekt jest też określany jako pakiet olejowy, bo jego głównym celem ma być uszczelnienie obrotu olejem opałowym.

Tagi: Ustawy, Kolej
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Kosztem tylko należność netto, bo tylko ona była przychodem

Przed 2018 r. VAT od nieściągalnych wierzytelności należało korygować w ramach ulgi na złe długi, a nie rozliczać w ramach podatku dochodowego – wynika z najnowszych wyroków WSA w Warszawie.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Skoro fundusz nie płacił podatku, to posiadacze certyfikatów też nie

#zrodlo
Podatnik posiadający udział w zagranicznej spółce kontrolowanej może pomniejszyć go o udział jednostki zależnej, nawet gdy ta była zwolniona z CIT – orzekł WSA w Warszawie.

Tagi: Podatki, CIT
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ustawa wprowadzająca uproszczenia w PIT podpisana przez prezydenta

#zrodlo
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) upraszczającą rozliczenia tego podatku i nakładającą na fiskusa obowiązek wypełniania deklaracji za podatników - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Nie będzie dopłat do papierosów i wódki

#zrodlo
Ministerstwo Finansów nie zgadza się na dopłaty do napojów alkoholowych, wyrobów nikotynowych, paragonów, wynagrodzenia i biletów.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami