Podatki  RSS
Nie jest łatwo uciec od obowiązków płatnika

#zrodlo
Spółka, która ponosi ekonomiczny ciężar organizacji konkursu, powinna też potrącać i przekazać do fiskusa zaliczki na PIT od wartości oferowanych w nim nagród. Nie ma znaczenia, że za ich zakup i przekazanie zwycięzcom będzie odpowiadać wyspecjalizowana agencja marketingowa – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jak rozliczyć VAT i CIT za usługę przewozową towarów na zlecenie firmy rosyjskiej

#zrodlo

X sp. o.o. (podatnik VAT czynny) z siedzibą w Gdańsku jest firmą transportową działającą od 2012 r. Nie ma statusu małego podatnika CIT i VAT. Jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, a VAT i zaliczki na CIT rozlicza za okresy miesięczne. Spółka jest zarejestrowana dla celów podatku VAT wyłącznie w Polsce. Spółka X na zlecenie firmy rosyjskiej – podatnika VAT w Rosji (mającej siedzibę działalności gospodarczej w Rosji i nieposiadającej w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej) przewiozła taborem samochodowym towary z Polski (Bydgoszcz) do Rosji (Kaliningrad). Towary zostały dowiezione do Kaliningradu i rozładowane 30 listopada 2018 r. Zgodnie z umową spółce X przysługuje wynagrodzenie w wysokości 10 000 euro plus należny podatek VAT.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jak klasyfikować sprzedaż działek rolnych

#zrodlo
Czy dochody ze sprzedaży działek rolnych oraz lokali mieszkalnych należy ujmować w rozdziale 70095 i paragrafie 0870 klasyfikacji budżetowej w gminie?

Tagi: Dochody
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

W jaki sposób opodatkować sprzedaż aut kolekcjonerskich importowanych z USA

#zrodlo
Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza importować samochody kolekcjonerskie (z USA do Polski) od osób fizycznych, osób prawnych bądź jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, niebędących podatnikami VAT. Auta te będą zakwalifikowane do przedmiotów kolekcjonerskich i będą miały ocenę techniczną certyfikowanego rzeczoznawcy, stwierdzającą, że dany samochód spełnia wymagania klasyfikacyjne pojazdu zabytkowego. Po zaimportowaniu tych samochodów przedsiębiorca będzie je naprawiać i odsprzedawać. Czy może on stosować przy odsprzedaży tych pojazdów procedurę VAT marża zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o VAT? Przy czym podatnik nie zamierza korzystać z możliwości określonej w art. 120 ust. 5 ustawy o VAT.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Senat za utrzymaniem stawek VAT 23 proc. i 8 proc. na 2019 rok

#zrodlo
Senat poparł nowelizację ustawy zakładającą wydłużenie obowiązywania stawek VAT w wysokości 23 proc. i 8 proc. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, stawki 23 i 8 proc., wprowadzone od 2011 roku, miały obowiązywać do końca 2018 roku.

Tagi: VAT, PiS, Senat, Ustawy
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Stawki karty podatkowej w 2019 roku

Podatnicy mają czas do 20 stycznia 2019 roku na decyzję ws. formy opodatkowania zarobków. Jedną z możliwości jest zastosowanie karty podatkowej. Kiedy to rozwiązanie będzie opłacalne i kto może z niego skorzystać? Znamy już stawki karty podatkowej obowiązujące w 2019 roku.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

W nowym roku w księgach ujmiemy nowy sposób rozliczania samochodów

#zrodlo
Planujemy dokonać wymiany aut służbowych na nowe. Słyszałem, że w tym zakresie były duże zmiany. Jak wpływają one na zapisy ewidencyjne?

Tagi: PiS
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Polski fiskus chce dopaść chińskiego Mikołaja. Uważaj, gdzie i jak kupujesz prezenty

#zrodlo
Polska w przeciwieństwie do większości krajów z UE nie pozwala na zwolnienie z VAT przy zakupach o niskiej wartości na poza, unijnych portalach. Mało tego, robi jeszcze wszystko, by wzmocnić kontrole takich przesyłek.

Tagi: VAT, Fiskus
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Polska i zagraniczna skarbówka kontrolują wspólnie

#zrodlo
W latach 2004–2018 urzędnicy fiskusa wraz ze swoimi zagranicznymi odpowiednikami przeprowadzili 62 kontrole jednoczesne – poinformowało biuro prasowe Krajowej Administracji Skarbowej w odpowiedzi na pytanie DGP.

Tagi: Fiskus, USA
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Zmiany w finansowaniu i zakresie zadań. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej

#zrodlo
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, która ma m.in. usprawnić działanie tej służby - poinformowano w czwartek w komunikacie Kancelarii Prezydenta..

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Sponsoring lekarzy nie jest wyłączoną z kosztów darowizną

#zrodlo
Medyk, który bierze darmowy udział w kongresie, nie musi odwdzięczać się firmie farmaceutycznej, by mogła ona ująć wydatki w podatkowych kosztach – wynika z wyroku WSA w Warszawie. Stanowisko takie forsował fiskus, który przekonywał, że sponsoring bez wzajemnego świadczenia to wyłączona z kosztów darowizna.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Podatki 2019: Nie będzie warto narażać się skarbówce

#zrodlo
W przyszłym roku klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania obejmie również płatników. Oprócz zaległości i odsetek trzeba będzie zapłacić 40 proc. uzyskanej korzyści podatkowej, do której fiskus zastosował klauzulę.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

W 2019 r. uszczelnień ciąg dalszy. MF szykuje duże podatkowe zmiany [LISTA]

#zrodlo
Obowiązkowy split payment w drugiej połowie roku, biała lista podatników VAT, uszczelnienie akcyzy od samochodów, suszu tytoniowego, alkoholu i oleju opałowego oraz wdrożenie całego katalogu ułatwień

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Nadzór nad opiekunkami jest z VAT

Pomoc niemieckiego partnera w wyszukiwaniu seniorów wymagających opieki i nadzór nad opiekunkami są opodatkowane w Polsce 23 proc. VAT – orzekł NSA.

Tagi: VAT
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

NSA: Benzyna zużyta przez pracownika tylko z paragonem

#zrodlo
Jeśli pracownik pojedzie służbowym autem do sklepu lub odwiezie dziecko do przedszkola i wykorzysta w ten sposób firmowe paliwo, to pracodawca musi to zaewidencjonować w kasie fiskalnej – orzekł sąd. Ministerstwo Finansów uważa co innego.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Kradzież polskiego węgla jest bez akcyzy

Przedsiębiorca, któremu skradziono węgiel kupiony wcześniej w kraju, nie zapłaci akcyzy, bo nie jest to opodatkowany ubytek wyrobu węglowego – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Można wstecz obniżać stawki amortyzacji

Polskie Linie Lotnicze odetchną z ulgą. Będą mogły w pełni odliczyć stratę (800 mln zł) od powiększonego dochodu z lat ubiegłych – wynika z wczorajszego wyroku WSA w Warszawie.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Zmiany w podatku u źródła. Minister finansów przesunie termin stosowania nowych obowiązków

Minister finansów przesunie termin stosowania nowych obowiązków – wynika z opublikowanych właśnie projektów rozporządzeń

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Zbycie nieruchomości komercyjnych: Urzędowe objaśnienia w sprawie VAT

#zrodlo
W wydanych wczoraj objaśnieniach Ministerstwo Finansów wyjaśniło, jak należy traktować zbycie nieruchomości komercyjnych, które były wynajmowane, dzierżawione lub były przedmiotem leasingu i generowały przychody.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Podatki 2019: Nowe zasady opodatkowania przychodów z budynków komercyjnych

#zrodlo
Zmiany w podatku minimalnym wejdą w życie 1 stycznia, ale dotychczasowi podatnicy będą więc mogli wystąpić o zwrot daniny już za ten rok.

Tagi: Podatki
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami