Podatki  RSS
Fiskus karze za uczciwość

Czytelniczka DGP dostała mandat tylko dlatego, że wydała paragon, zanim urząd nadał numer kasie fiskalnej. Eksperci uważają, że to absurd.

Tagi: Fiskus
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Jędrzejewska: Czy dziesięć słów wystarczy?

To dobrze, że fiskus ma złagodnieć. Że – jak pisaliśmy w DGP tydzień temu – „przymknie oko na spóźnienia” i „nie zawsze ściągnie cudzy dług”. Oba rozwiązania to nowości, które mają się znaleźć w ordynacji podatkowej.

Tagi: Fiskus, PiS
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Maszyniści nie pomogą fiskusowi w lokalizacji pociągu

Kierujący składem nie będzie musiał włączać lokalizatora GPS przy przewozie towarów wrażliwych – wynika z projektu rozporządzenia ministra finansów.

Tagi: Fiskus
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Zagraniczne inwestycje w spółki kapitałowe bez podatku

#zrodlo
Niemiecki fundusz, który inwestuje w Polsce w udziały w spółce z o.o., jest zwolniony z CIT – orzekł NSA.

Tagi: CIT, PIT, Spółki
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Zmiana udziałów w zysku nie powoduje powstania zaległości

#zrodlo
Wspólnik spółki osobowej nie musi korygować zaliczek na PIT i płacić odsetek za zwłokę, jeśli w ciągu roku wpłacał zaliczki zgodnie ze wstępną proporcją udziału w zysku, a po zakończeniu roku została ona zmieniona i ustalona została proporcja ostateczna – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Tagi: PIT, Spółki
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Split payment: Jednym przelewem nie opłacimy kilku faktur

Nie możemy opłacić kontrahentowi zbiorczo faktur jednym przelewem, gdy chcemy skorzystać ze split paymentu. Wyjątek dotyczy przypadku, gdy płacimy za fakturę i fakturę korygującą jednocześnie.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Liczy się prowizja należna, a nie otrzymana

#zrodlo
Przychód od kwoty pobieranej za udzielenie pożyczki powstaje w momencie podpisania umowy z pożyczkobiorcą, a nie w chwili faktycznej zapłaty – orzekł WSA w Warszawie w dwóch wyrokach.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Gminy skarżą się już do TK w sprawie wiatraków

#zrodlo
Najpóźniej jutro Świecie nad Osą złoży do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie nowelizacji, która przywróciła z mocą wsteczną niekorzystne dla gmin zasady opodatkowania farm wiatrowych. Do końca tygodnia to samo zrobi Kobylnica koło Słupska.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Poradnia podatkowa z 20 sierpnia 2018

#zrodlo
Jak rozliczyć import usług pośrednictwa w rezerwacji noclegów u podatnika niezarejestrowanego? Jaką stawkę VAT zastosować do opłat pobieranych od uczestników maratonów rowerowych? Czy do paragonu zawierającego numer NIP nabywcy do wartości 450 zł wystawiamy fakturę na żądanie nabywcy? W jaki sposób odliczyć VAT od wydatków na quada? Do której grupy podatkowej zalicza się osobę dziedziczącą po zmarłym wnuczku siostry mamy?

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ustawa o sukcesji wzmacnia rolę małżonków, ale ma inną lukę


Mąż prowadzi rodzinny biznes, ale jest ciężko chory i zastanawiamy się, jak uporządkować sprawy spadkowe, w tym przejęcie tego przedsiębiorstwa przez najbliższych. Wiem, że niedługo zacznie obowiązywać nowa ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Kto po śmierci mojego męża będzie decydował o powołaniu zarządcy sukcesyjnego: ja samodzielnie – jako osoba przejmująca firmę – czy wspólnie z dziećmi? I to, że mamy z mężem wspólność majątkową, ma tu jakieś znaczenie? A czy śmierć małżonka wpływa na rozliczenia z US? Czytałam, że urzędy skarbowe w ogóle tego nie weryfikują. To prawda? I czy teraz za sprawą nowych przepisów coś się tu zmieni?

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Zmiany dotyczące KAS mogą uderzyć w uczciwe firmy

#zrodlo
Fiskus chce mieć jeszcze więcej narzędzi do kontroli celno-skarbowych podatników i ich kontrahentów. Zdaniem ekspertów dzięki nim skarbówka nie tylko będzie lepiej ścigać przestępców podatkowych, ale również kontrolować rzetelne firmy

Tagi: Fiskus
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Skarbówka miała wiedzieć wszystko, ale drobni uciekają w papier

Wprowadzenie e-kontroli, którym służą JPK na żądanie, miało pomóc zarówno organom, jak i podatnikom. Zapewne w przypadku większych podatników niejednokrotnie stanowi to istotne ułatwienie. Jednak wielu drobnych podatników odbiera to, nie bez powodu, jako dodatkową, potencjalną, uciążliwość. O ile bowiem problem JPK_VAT i JPK_Fa rozwiązuje oprogramowanie udostępnione przez resort finansów, o tyle skorzystanie w tym celu z nowego (komercyjnego) programu czy aktualizacja już posiadanego wiąże się dla firm z wydatkami. I bynajmniej rozwiązaniem dla przedsiębiorców nie jest skorzystanie z darmowych aplikacji, które już pojawiły się na rynku. Powód? Brak zaufania do nich.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Skonto za korzystanie ze split payment

#zrodlo
Mechanizm podzielonej płatności (split payment) jest rozwiązaniem, z którego przedsiębiorcy mogą skorzystać, ale nie muszą. Każdy jednak, kto zacznie używać rachunku VAT, będzie mógł obniżyć wartość podatku należnego fiskusowi. Rzecz w tym jednak, że takie skonto pozwala zachować w kieszeni jedynie kilkanaście złotych dopiero w sytuacji, gdy miesięczny VAT należny wyniesie kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Skomplikowane prawo zabija przedsiębiorczość? Ministerstwo finansów o upraszczaniu podatków

#zrodlo
W ciągu ostatnich dwóch lat do ustaw podatkowych wprowadzono ponad sto zmian. W ocenie podatników niejasne prawo jest główną barierą rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. Ministerstwo Finansów, choć dostrzega problem rozbieżności w wykładni przepisów, wskazuje na nowe rozwiązania. Tym razem to nie kolejne narzędzia fiskalne, lecz próba uproszczenia systemu.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Działalność nierejestrowana - na czym polega i z czym się wiąże?

#zrodlo
W ramach wprowadzenia Konstytucji biznesu od 30 kwietnia 2018 r. funkcjonuje tzw. działalność nierejestrowana, zwana inaczej działalnością nierejestrową czy działalnością na próbę. Polega na tym, że osoba fizyczna nieprowadząca do tej pory działalności, ma możliwość jej prowadzenia bez większych formalności, do momentu gdy nie przekroczy określonej kwoty przychodów.

Tagi: Biznes
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Selektywne zastosowanie split payment jest dowodem braku dobrej wiary podatników VAT

#zrodlo

Obowiązujący od lipca 2018 r. tzw. mechanizm podzielonej płatności (ang. split payment) w podatku od towarów i usług w sposób raczej niezamierzony doprowadzi do głębokiej przebudowy funkcjonowania tego podatku. Będzie to jednak zaskakująca rewolucja, która – jak to często bywa – zmiecie swoich autorów – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.


Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Zmiany w split payment i zasadach blokady rachunku podmiotu kwalifikowanego

#zrodlo
25 lipca 2018 r. Prezydent RP podpisał ustawę z 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Zasadniczym celem tej ustawy jest modyfikacja przepisów dotyczących blokady rachunku podmiotu kwalifikowanego oraz mechanizmu podzielonej płatności (split payment).

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wszyscy się spieszą. Resort finansów z exit taxem, a przedsiębiorcy z ucieczką

#zrodlo
Przedsiębiorcy, którzy decyzje biznesowe o wyprowadzce z Polski mają już za sobą, przyspieszyli działania i chcą zmienić rezydencję podatkową jeszcze przed końcem tego roku. Powód? Exit tax, który niebawem ma być u nas wprowadzony.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Split payment w transakcjach faktoringowych

#zrodlo
Podmiot świadczący usługi faktoringowe, w celu uwolnienia się od odpowiedzialności solidarnej (przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności, tzw. split payment), musi dokonać płatności na rachunek VAT dostawcy towarów lub usługodawcy wskazanego na fakturze w kwocie odpowiadającej wysokości kwoty otrzymanej na swój rachunek VAT.

Tagi: VAT, Faktoring, ING
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Faktura korygująca a split payment

#zrodlo
Otrzymaliśmy fakturę od kontrahenta (np. na 100+VAT) ale jeszcze przed terminem płatności otrzymaliśmy fakturę korygującą (np. na 80+VAT) do tej faktury pierwotnej. Nasze zobowiązanie z tytułu tej transakcji się zmniejszyło. Jak zrealizować split payment w takiej sytuacji i numer której faktury wpisać w komunikacie przelewu?

Tagi: VAT, PiS, Faktury
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami