Księgowość i Podatki > PIT  RSS
Odstępne trzeba wykazać w PIT-36

Kwota odstępnego, wypłaconego w związku z dobrowolnym opuszczeniem wynajmowanego lokalu to przychód z innych źródeł – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Tagi: PIT
Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Zarobią ci, co nie odpisali jeszcze w koszty pełnej wartości auta

#zrodlo
Kto nie zamortyzuje firmowego samochodu do końca tego roku, od stycznia 2019 r. będzie korzystać z podwyższonego limitu 150 tys. zł – odpowiedziało Ministerstwo Finansów na pytanie DGP

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Danina solidarnościowa stała się faktem. Jak obliczyć wysokość nowego podatku?

Danina solidarnościowa nie będzie działała na zasadzie podwójnego opodatkowania przychodów – zapewnia resort finansów. Podstawę obliczenia podatku stanowić będzie nadwyżka ponad 1 mln złotych dochodu.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

MF wyjaśni, jak stosować podwyższone koszty

#zrodlo
Będzie interpretacja ogólna w sprawie stosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów przez twórców – potwierdziło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Sankcyjny podatek bez odliczeń

Podatnik, któremu fiskus nakazał zapłacić 75-proc. PIT od nieujawnionych przychodów, nie odliczy przysługującej mu ulgi – wynika z interpretacji dyrektora KIS.

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Mąż zapłaci PIT od pomocy niewidomej żonie

#zrodlo
Przewodnik osoby niewidomej musi zapłacić podatek dochodowy od kwoty, którą osoba ta odliczy w zeznaniu rocznym w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Dotyczy to również małżonków osób niewidomych, będących ich przewodnikami – wyjaśnił Paweł Cybulski, wiceszef Krajowej Administracji Skarbowej w odpowiedzi na zapytanie poselskie.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Pojawia się szansa na odzyskanie zagranicznych danin lokalnych

Kto pracował w USA bądź w Australii, może odliczyć od polskiego PIT nie tylko zapłacony tam podatek federalny – wynika z precedensowego wyroku WSA w Rzeszowie

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Sejm przyjął kolejny pakiet zmian podatkowych

#zrodlo
Podatnicy zaliczą do kosztów pensję małżonka i szybciej rozliczą straty. Ocieplający domy zapłacą niższy PIT. Ograniczone zostanie natomiast prawo do korekty rozliczeń.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

71. Posiedzenie Sejmu: Walka o dobrowolne szczepienia, kary dla posłów i pakiet zmian dla firm

Trzydniowe posiedzenie izby zaowocowało kolejnymi zmianami w podatkach, decyzją parlamentarzystów ws. likwidacji obowiązkowych szczepień i wprowadzeniu e-dowodów od przyszłego roku. Nie obeszło się bez „nieparlamentarnych” wypowiedzi, za co posłowie zapłacą częścią swojego uposażenia.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Jak rozliczyć obiad z kontrahentem w restauracji?

#zrodlo
Y spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) działa w branży IT. W celach omówienia warunków współpracy spółka zaprosiła 5 listopada 2018 r. kontrahenta (zainteresowanego nabyciem usług świadczonych przez spółkę) na wspólny obiad (bez alkoholu) w restauracji. W spotkaniu uczestniczyli dyrektor z działów spółki Y (zatrudniony na umowę o pracę) oraz jeden z członków organów zarządczych kontrahenta.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

MF: udział samorządów w podatkach systematycznie rośnie

Udział samorządów w podatkach systematycznie rośnie - powiedział wiceminister finansów Tomasz Robaczyński podczas posiedzenia Komisji Finansów Publicznych. Jak dodał, w latach 2010-2017 dochody samorządów ogółem wzrosły o 41,2 proc.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Ustawa wprowadzająca uproszczenia w PIT podpisana przez prezydenta

#zrodlo
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) upraszczającą rozliczenia tego podatku i nakładającą na fiskusa obowiązek wypełniania deklaracji za podatników - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

PIT i ZUS: Jak rozliczyć świadczenia pracownicze

#zrodlo
Różnorodność składników wynagrodzeniowych oraz przeróżne zasady ich naliczania i wypłaty powodują, że pracodawcy mogą mieć problem z prawidłowym rozliczaniem PIT i ZUS.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Rewolucja podatkowa 2019 już pewna. Parlamentarny express uchwalił zmiany

Nowe sankcje za unikanie opodatkowania, exit tax, Twój e-PIT, Innovation Box itd. – lista zmian w podatkach, jakie wejdą w życie od początku przyszłego roku, wydaje się nie mieć końca. Podatnicy mają zaś niespełna dwa miesiące, aby przygotować się do nowych regulacji.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Czy płacić podatek od darmowych noclegów pracowników?

#zrodlo
Czy osoby, które opuszczają swoje miejsce zamieszkania, aby świadczyć pracę w innym miejscu, rzeczywiście nie powinny płacić PIT od zakwaterowania fundowanego przez pracodawcę? Zdania na ten temat są podzielone.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Parlament przyjął zmiany w podatkach: Będzie usługa Twój e-PIT i danina solidarnościowa

#zrodlo
Krajowa Administracja Skarbowa wypełni zeznania za 2018 r. niektórych podatników PIT. Senat bez poprawek przyjął nowelizację ustawy o PIT, która wprowadzi nową usługę fiskusa „Twój e-PIT”.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Bez poprawek Senatu do ustawy m.in. o exit tax

#zrodlo
Senat nie wniósł w piątek poprawek do kompleksowej nowelizacji ustaw podatkowych, wprowadzającej m.in. exit tax.

Tagi: Senat, Ustawy
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Bez poprawek Senatu do uproszczenia PIT

#zrodlo
Senat poparł jednogłośnie i bez poprawek nowelizację ustawy upraszczającą rozliczenia PIT i nakładającą na fiskusa obowiązek wypełniania deklaracji za podatników.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

PPK: Emeryt wypłaci bez podatku jednorazowo 1/4 oszczędności

#zrodlo
Reszta pieniędzy zgromadzonych w ramach pracowniczego planu kapitałowego nie będzie pomniejszona o podatek Belki tylko pod warunkiem, że zostanie wypłacona w 120 miesięcznych ratach

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Exit tax i zmiany w opodatkowaniu wirtualnych walut. Sejm uchwalił ustawę

Wprowadzenie tzw. exit tax, a także preferencyjnego opodatkowania dochodów wynikających z prawa własności intelektualnej - to niektóre rozwiązania zawarte w kompleksowej nowelizacji ustaw podatkowych, uchwalonej we wtorek wieczorem przez Sejm.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami