Leasing  RSS
Instrumenty dłużne niedookreślone. A przez to w prawie jest furtka

Brak precyzji w określeniu, co jest niestandardowym instrumentem finansowym, spowoduje, że jednostki samorządowe będą miały wątpliwości przy wyliczaniu indywidualnego wskaźnika zadłużenia.

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

O 30% wzrósł popyt na leasing aut

#zrodlo

30% wyższy popyt na leasing samochodów pod koniec br. odnotowuje Biuro Informacji Kredytowej, porównując do tego samego okresu sprzed roku. To nietypowe przesuniecie na rynku spowodowane jest gorączką transakcji zawieranych przez właścicieli małych...

Źródło: inwestycje.pl

WSA: Koszty finansowania dłużnego inaczej niż widzi to fiskus

#zrodlo
Odsetki od pożyczek i kredytów można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów do wysokości 3 mln zł powiększonej o 30 proc. EBITDA – wynika z kolejnego wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

W nowych przepisach leasingowych jest kilka prezentów i dużo niewiadomych [WYWIAD]

#zrodlo
Firmy, które chcą skorzystać z dotychczasowych rozwiązań leasingowych, powinny w grudniu nie tylko podpisać umowę, ale też dla bezpieczeństwa zapłacić tzw. zerową ratę. Wielu o tym zapomina - mówi w wywiadzie dla DGP Piotr Liss, doradca podatkowy, partner w RSM Poland.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Podatki 2019: Zmienią się zasady rozliczania leasingu

#zrodlo
W ramach naszego cyklu podsumowujemy dziś zmiany dla leasingobiorców. W 2019 r. ujmą oni całe raty w kosztach podatkowych, pod warunkiem że podpisali umowę lub ją podpiszą w 2018 r.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Sprawozdania śródroczne: Nawet drobne niedopatrzenia wpływają na obraz jednostki. W tym na wskaźniki kluczowe

#zrodlo
Sprawozdanie finansowe sporządzane jest zazwyczaj z racji zakończenia roku obrotowego jako roczne sprawozdanie finansowe. Coraz częściej jednak się zdarza, że raporty takie są przygotowywane w trakcie roku na potrzeby inne niż złożenie do Krajowego Rejestru Sądowego czy urzędu skarbowego. Interesariuszami śródrocznych sprawozdań finansowych są przede wszystkim zewnętrzni kapitałodawcy – banki, firmy leasingowe. Chcą one na podstawie tych sprawozdań ocenić kondycję podmiotu ubiegającego się o kredyt, pożyczkę czy leasing.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Jaka alternatywa dla leasingu i samochodów firmowych?


Leasing drogich samochodów osobowych staje się mniej opłacalny, a utrzymywanie pojazdów dla pracowników będzie kosztowniejsze ze względów podatkowych. Czy zmiany w prawie spowodują, że firmy zaczną rezygnować z rozbudowanych flot samochodów?

Źródło: inwestycje.pl

Samochody firmowe w 2019 roku. Co się zmieni?

#zrodlo
Chociaż nowelizacja dotycząca zasad podatkowego rozliczenia samochodów znalazła się w ustawie, która miała wprowadzić ułatwienia, to część tych przepisów dla przedsiębiorców nie będzie korzystna. O ile bowiem zakup pojazdu stanie się bardziej opłacalny ze względu na wyższy limit amortyzacji niż dziś (150 tys. zł), o tyle leasing straci na swojej atrakcyjności. Rat leasingowych za samochód osobowy nie będzie już można zaliczać do kosztów podatkowych bez żadnego limitu. A dziś z tego właśnie powodu bardziej opłaca się wziąć samochód w leasing, niż go kupić.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Nowy limit amortyzacji samochodów osobowych: Dotychczasowi właściciele skorzystają na zmianie?

#zrodlo
Uchwalona przez parlament nowelizacja nie zawiera przepisu przejściowego, który wskazywałby, że podwyższony limit amortyzacji – z 20 tys. euro do 150 tys. zł – ma zastosowanie tylko do samochodów osobowych przyjętych do używania po 31 grudnia 2018 r. Powstaje pytanie, czy dotychczasowi właściciele aktualnie amortyzowanych aut też zyskają na tej zmianie.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Rozliczenia samochodów osobowych po nowemu: Przedsiębiorcy stracą nie tylko na kwocie netto, ale i VAT

Nowe limity dotyczące rozliczania samochodów osobowych obejmą nieodliczony podatek od towarów i usług. Dotychczas mógł on być odliczany od przychodu w całości.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Drobna zmiana w umowie leasingu może drogo kosztować przedsiębiorcę

#zrodlo
Aneks podpisany po 1 stycznia 2019 r. sprawi, że podatnik nie będzie mógł zaliczyć całości rat do kosztów uzyskania przychodów. Będzie go obowiązywał limit 150 tys. zł. Co więcej, tak może się stać nawet wówczas, gdy modyfikacja kontraktu nie będzie miała wpływu na wysokość opłat leasingowych

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Ulepszenie przedmiotu leasingu operacyjnego ma miejsce, gdy przekracza 10 tys. zł

#zrodlo
Spółka po podpisaniu umowy leasingu operacyjnego samochodu dostawczego poniosła dodatkowe koszty wyposażenia samochodu (obudowa ścian wewnętrznych części ładowczej płytami OSB, wykonanie szafek narzędziowych dla monterów). Jak rozliczyć dodatkowe wyposażenie przekraczające kwotę 10 tys. zł?

Tagi: PiS, Umowy, Leasing, ING
Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Carefleet: 53,1% MŚP finansuje samochody firmowe za pomocą leasingu


W przeszło połowie (53,1%) firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) leasing jest jednym z najczęściej wybieranych modeli finansowania samochodów służbowych, wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Carefleet

Źródło: inwestycje.pl

Będzie 9-proc. CIT dla małych firm i zmiany w uldze mieszkaniowej. Sejm uchwalił nowelę ustaw podatkowych

#zrodlo
Sejm uchwalił z poprawkami nowelę ustaw podatkowych zakładającą m.in. 9-proc. CIT dla małych firm, oraz zmiany dotyczące kosztów w przypadku nabycia i eksploatacji samochodów osobowych przez firmy.

Tagi: Firma, CIT, Sejm
Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Branża leasingowa sfinansowała 58,2 mld zł aktywów inwest. w I-III kw.

#zrodlo

Branża leasingowa sfinansowała aktywa inwestycyjne o łącznej wartości 58,2 mld zł w I-III kw. 2018 roku, przy wzroście rynku na poziomie 18,7% w skali roku, podał Związek Polskiego Leasingu (ZPL). W IV kwartale br. firmy leasingowe spodziewają...

Tagi: Firma, Leasing, ING
Źródło: inwestycje.pl

Branża leasingowa utrzymuje wysoką dynamikę wzrostu – wyniki sektora leasingowego po trzech kwartałach 2018r.


58,2 mld zł wyniosła wartość nowych kontraktów, które polska branża leasingowa podpisała w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2018 roku. Dynamika rynku leasingu po trzech kwartałach br. wyniosła +18,7 proc. r/r.

Tagi: PiS, Leasing, ING
Źródło: inwestycje.pl

Długi firm budowlanych w I półroczu 2018 r. przekroczyły 4,7 mld zł

Zadłużenie branży budowlanej na koniec czerwca br. wzrosło o 246 mln zł i przekroczyło 4,7 mld zł - wynika z raportu BIG InfoMonitor, BIK i Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa "Sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlanych. Niestabilna kondycja branży na szczycie koniunktury".

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Rząd szykuje zmiany. Czy leasing będzie nadal się opłacał?

#zrodlo

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym wprowadzająca zmiany w rozliczaniu samochodów osobowych w działalności gospodarczej trafiła do Sejmu. Ministerstwo Finansów zrezygnowało z niektórych restrykcyjnych propozycji, które pojawiły się na wcześniejszym...

PKO Leasing, EFI mają umowę ws. 1,5 mld zł preferencyjnego finansowania dla firm

#zrodlo

PKO Leasing oraz Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) podpisały umowę gwarancyjną w ramach tzw. Instrumentu Gwarancji Kredytowych unijnego programu COSME. Umowa pozwoli PKO Leasing na udostępnienie polskim przedsiębiorcom łącznie 1,5 mld zł leasingu...

MF: Do odliczenia leasingu potrzebna umowa, nie auto

#zrodlo
Resort finansów w odpowiedzi na pytanie DGP potwierdza, że firma, która w tym roku podpisze umowę leasingu na samochód, potrąci całość rat

Tagi: Firma, PiS, Leasing, ING
Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami