Kariera  RSS
Odpływ pracowników z Ukrainy na Zachód zagraża polskiej gospodarce

#zrodlo
Odpływ pracowników z Ukrainy na Zachód jest realnym zagrożeniem dla polskiej gospodarki. Możemy stracić 1,6 proc. PKB – stwierdził Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Zwrócił uwagę, że do otwarcia swojego rynku na pracowników ze Wschodu przygotowują się m.in. Niemcy.

Woś: Zarobili na migrantach? Niech się podzielą [OPINIA]

#zrodlo
Migranci – tak czy nie? To dylemat, przed którym stoi dziś każdy kraj bogatego Zachodu, również Polska. Odpowiedzi skrajne (pełna otwartość albo totalne zamknięcie) oczywiście odrzucamy, bo w prawdziwym świecie nie da się ich zrealizować. Jak wybrać właściwą politykę pomiędzy biegunami? I co na to współczesna ekonomia?

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Zezwolenie na pracę typu A, B, C, D, E, S. Które dla kogo i jak uzyskać?

#zrodlo
Wykonywanie pracy przez cudzoziemca w Polsce objęte jest zasadniczo wymogiem uprzedniego uzyskania zezwolenia z właściwego miejscowo urzędu wojewódzkiego. Każdy z sześciu typów zezwoleń (A, B, C, D, E, S) dotyczy innej sytuacji zatrudnieniowej i wymaga złożenia wniosku wraz z kompletem załączników.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Kobiety nadal zarabiają mniej. Bruksela zwraca uwagę na nierówność dochodów

#zrodlo
Komisja Europejska po raz kolejny zwraca uwagę na nierówność w dochodach kobiet i mężczyzn. Kobiety w krajach Unii Europejskiej zarabiają średnio o ponad 16 proc. mniej niż mężczyźni - to tak, jakby od 26 października do końca roku pracowały za darmo.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości: Czy czeka nas ucieczka od etatów?

#zrodlo
Wielu etatowców planuje założenie własnej firmy – jasno pokazują to badania.

Tagi: Firma, Etaty
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

To był pierwszy od 2012 r. wrzesień ze spadkiem zatrudnienia w dużych firmach

#zrodlo
Chociaż we wrześniu rynek pracy funkcjonuje zwykle na najwyższych obrotach, tym razem zatrudnienie spadło. Niewiele, bo – jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego – tylko o 4 tys. osób. W dodatku dane nie dotyczą całej gospodarki, a jedynie firm niefinansowych zatrudniających co najmniej 50 osób. Ekonomiści i tak uznali wczorajszą informację o liczbie pracujących w sektorze przedsiębiorstw za rozczarowanie. Tym bardziej że zatrudnienie obniżyło się również w sierpniu.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Rośnie rotacja pracowników. Średni czas poszukiwania pracy spadł do 2 miesięcy

#zrodlo
Czas poszukiwania pracy w Polsce skrócił się do średnio dwóch miesięcy, a odsetek osób, które zmieniły w ostatnim półroczu pracodawcę wzrósł do 24 proc. - wynika z badania agencji Randstad.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Adaptacyjność znakiem przyszłości. Tylko ona pozwoli odnaleźć się na rynku pracy

Zawrotne tempo zmian, którym podlegają światowe gospodarki, sprawia, że jedną z cenniejszych zdolności w nadchodzących dziesięcioleciach będzie adaptacyjność. W Polsce będziemy to obserwować m.in. w sposobie, w jaki przedsiębiorcy pozyskiwać będą pracowników

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości. Prezes Wieltonu: Zwiększamy płace, bo automatyzujemy

Wynagrodzenia będą rosły, bo czasy taniej pracy w Polsce się kończą – mówi prezes spółki, która zwyciężyła w ubiegłorocznej edycji konkursu „Nie ma wolności bez przedsiębiorczości”.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Ekspert: Dochodzimy do granicy, bezrobocie nie będzie tak dynamicznie spadać

Dochodzimy do granicy, bezrobocie nie będzie już tak dynamicznie spadać. Około 53 proc. osób w rejestrach urzędów to długotrwale bezrobotni, wiele osób rejestruje się także tylko po to, aby mieć ubezpieczenie – ocenił ekspert rynku pracy Andrzej Kubisiak.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Rafalska: niska stopa bezrobocia w Polsce powodem do zadowolenia

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej E. Rafalska komentując dane Eurostatu o stopie bezrobocia w Polsce na poziomie 3,4 proc powiedziała, że "jest to powód do zadowolenia" i podkreśliła, że Polska zajmuje statystycznie miejsce równorzędne z Niemcami.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Koniec miesiąca, idą zwolnienia. Wyjaśniamy dlaczego i jak to w praktyce wygląda

Ostatni dzień miesiąca, wezwanie do gabinetu szefa, wypowiedzenie. Tak to zazwyczaj wygląda. Firmy robią to z premedytacją, by rozstanie trwało jak najkrócej. Muszą jednak pilnować formalności i to jest furtka dla pracownika.

Źródło: www.money.pl

Sasin: Nie ma mowy, żeby polski rynek pracy został otwarty bez ograniczeń

#zrodlo
Nie ma mowy, żeby polski rynek pracy został otwarty bez ograniczeń, dyskutujemy jednak jak zapełnić ubytki pracowników, bo to realny problem - tak szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin odniósł się w rozmowie z dziennikarzami do doniesień dot. zatrudniania w Polsce migrantów.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Premier: Minimalne wynagrodzenie w 2019 roku - 2250 zł

#zrodlo
Podjęliśmy decyzję na Radzie Ministrów, żeby zarekomendować wyższą niż pierwotnie planowaliśmy płacę minimalną - na poziomie 2250 zł - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Rekordowa liczba wakatów: W polskich firmach brakuje rąk do pracy

#zrodlo
Nigdy nie powstało tak dużo nowych etatów jak w pierwszym półroczu tego roku . Niestety, przedsiębiorcy mają poważny kłopot: brakuje rąk do pracy

Źródło: dziennik.gazetaprawna.pl

Kłopotliwe dzieci: Czy zwiększenie wydatków na politykę prorodzinną zwiększa dzietność?

#zrodlo
Jak sprawdzić, czy zwiększenie wydatków na politykę prorodzinną o X proc. PKB rocznie pomaga zwiększyć dzietność o Y proc.? W idealnym świecie najpierw wprowadzilibyśmy (znacznie tańszy) program pilotażowy dla małej grupy rodzin. Obserwowalibyśmy tę grupę na tle pozostałych przez 35 lat. Porównalibyśmy wzorce dzietności. Jeżeli rezultaty byłyby zadowalające, to wsiedlibyśmy w wehikuł czasu, cofnęli się o 35 lat i program pilotażowy rozszerzyli. Jeżeli rezultaty byłyby niezadowalające… zrobilibyśmy inny eksperyment.

Tagi: Dzieci, PKB
Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Korporacje wciąż zatrudniają na śmieciówkach. W przeciwieństwie do UE Polska na to pozwala

Z niefinansowych raportów największych firm wynika, że korporacje zatrudniają pracowników na umowy cywilnoprawne.

Tagi: Firma, Umowy
Źródło: www.money.pl

Szydło: Przygotowujemy propozycje, by zachęcić Polaków do powrotu do kraju

#zrodlo
Chcemy, żeby Polacy mieszkający za granicą wracali do kraju, dlatego przygotowane będą specjalnie dedykowane dla nich propozycje ułatwienia przy zakładaniu firm w Polsce - powiedziała w czwartek w Krynicy wicepremier, szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beata Szydło.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Urzędnicy nie nadążają z legalizacją pobytu cudzoziemców

Zgodnie z przepisami procedura ma trwać nie dłużej niż miesiąc. Sprawy skomplikowane powinny zajmować urzędnikom maksymalnie 3–4 miesiące. Zdarza się jednak, że jest to ponad rok

Tagi: PiS
Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Dlaczego spada rola dochodów z pracy, czyli o superfirmach

Wyobraźnię komentatorów, polityków i „normalnych ludzi” rozpalają kolejne doniesienia o spadku udziału dochodów z pracy. Wielu przypisuje temu zjawisku przyczynę rosnących nierówności. Poza Pikettym to także publicyści w Europie i USA. Czym jest magiczny „udział dochodów z pracy”?

Tagi: Firma, PiS, IKE, USA, Kolej
Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami