Księgowość i Podatki > Działalność gospodarcza  RSS
NSA stwierdził, że wynajem wielu mieszkań to biznes

Zlecenie obsługi najmu profesjonalnej firmie nie oznacza, że właściciel sam nie prowadzi działalności gospodarczej – wynika z wczorajszego wyroku NSA.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Firma w mieszkaniu? Jak najbardziej można się uwłaszczyć

#zrodlo
Prowadzisz działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu i zastanawiasz się, czy również ciebie obejmie ustawa przekształceniowa? Uspokajamy – uwłaszczenie w takim przypadku jest jak najbardziej możliwe.

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Pomorskie: Zakończono kontrole escape roomów. Zamknięto 22 z 90 działających

#zrodlo
Pomorska straż pożarna i inne służby skontrolowały wszystkie 90 escape roomów działających w regionie. Straż po stwierdzeniu nieprawidłowości zdecydowała o zamknięciu 19 takich miejsc, o zamknięciu trzech kolejnych zdecydował inspektor nadzoru budowlanego.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Emilewicz: Do 'Małego ZUS-u' zgłosiło się do wczoraj ok. 130 000 przedsiębiorców

Ok. 130 tys. przedsiębiorców zgłosiło się - według stanu na koniec dnia - do wczoraj do skorzystania z tzw. "Małego ZUS-u", czyli niższych składek dla najdrobniejszych przedsiębiorców, poinformowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Oceniła, że to dobry wynik i dodała, że liczba ta może ostatecznie okazać się jeszcze wyższa.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Państwowa ucieczka od skutecznych procedur. Czy powstanie ustawa escaperoomowa?

Tragedia w koszalińskim escape roomie postawiła na nogi całą administrację państwową. Premier, minister spraw wewnętrznych oraz szefowie straży pożarnej i policji w świąteczny poranek tłumaczyli, co już zrobiło i co jeszcze zrobi państwo, by zapobiec podobnym zdarzeniom.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Certyfikat dostępności zmniejszy wpłatę na PFRON

Przedsiębiorca, który uzyska dokument świadczący o tym, że jest dostosowany do potrzeb osób z dysfunkcjami zdrowotnymi, będzie mógł obniżyć wpłatę do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o 5 proc.

Tagi: PFRON
Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Poradnia ubezpieczeniowa: O ile mogą sobie obniżyć składki ZUS przedsiębiorcy, którzy w 2018 r. uzyskali niski przychód?

#zrodlo
Dlaczego były żołnierz nie zawsze ma zagwarantowaną najniższą emeryturę? Jak oblicza się zasiłek macierzyński dla pracownika, którego pracodawca ogłosił upadłość? Na jakiej podstawie brak adresu zainteresowanego wstrzyma sprawę przed sądem? Czy niezłożenie odpisu z KRS wraz z odwołaniem od decyzji ZUS wstrzymuje jego bieg? O ile mogą sobie obniżyć składki przedsiębiorcy, którzy w 2018 r. uzyskali niski przychód?

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Od 2019 roku rosną składki ZUS dla przedsiębiorców

#zrodlo
.

Tagi: ZUS
Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Czy dochody z najmu można opodatkować podatkiem liniowym

#zrodlo
Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej uzyskuje przychody z najmu mieszkań na cele mieszkaniowe. Obecnie rozlicza się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ale planuje w 2018 r. (tj. w trakcie trwania roku kalendarzowego) rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej w zakresie wynajmu mieszkań dla osób fizycznych na cele mieszkaniowe. Czy w takim przypadku przychody (dochody) uzyskiwane z działalności gospodarczej w zakresie najmu mogą być opodatkowane podatkiem liniowym?

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Konstytucja nie dla biznesu. 40 różnych instytucji szuka haków na przedsiębiorców

#zrodlo
Konstytucja biznesu miała odciążyć drobnych przedsiębiorców. Czy tak się stało? Zainteresowani przekonują, że nie. A inspektorzy około 40 różnych instytucji nadal szukają na nich haków.

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Kuba: Złagodzenie przepisów dot. sektora prywatnego

#zrodlo
Zgodnie z rezolucją opublikowaną w środę rząd kubański złagodził nowe przepisy dotyczące sektora prywatnego po tym jak kubańscy przedsiębiorcy i ekonomiści ostro skrytykowali pierwotne, restrykcyjne regulacje.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Samozatrudnieni tracą na obecnym systemie

Zryczałtowana podstawa wymiaru składki dla wszystkich prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą nie pozwala na uwzględnienie sytuacji firm jednoosobowych – uznał TK.

Źródło: http:

Samochody w firmie 2019: Zmiany w zasadach rozliczania kosztów

#zrodlo
Samochód już dawno przestał być luksusem (chociaż trzeba uczciwie przyznać, że wszystko zależy od marki). Jest to po prostu środek transportu, narzędzie służące do przemieszczania się. W efekcie łatwo jest go powiązać z dowolnym rodzajem działalności gospodarczej, a w konsekwencji koszty związane z pojazdem można rozliczać w ramach firmy.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Mały ZUS pułapką na firmy

#zrodlo
Długa lista wyłączeń uniemożliwiająca skorzystanie z preferencyjnych składek ubezpieczeniowych może pogrzebać mały ZUS. Zamiast korzyści będą problemy.

Tagi: ZUS
Źródło: praca.gazetaprawna.pl

Exit tax dla osób fizycznych zgodny z prawem UE? Ministerstwo Finansów broni swojej decyzji

#zrodlo
„Podatek wyjścia” to już pewność. Od 2019 roku przedsiębiorcy przenoszący swój biznes za granicę zapłacą podatek od tzw. niezrealizowanych zysków. W połowie listopada prezydent podpisał ustawę wprowadzającą tzw. exit tax. Najwięcej kontrowersji wciąż budzi kwestia opodatkowania nowym podatkiem nie tylko podmiotów płacących CIT, ale także osób fizycznych.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Udział w dochodach przesądzi, że ktoś z rodziny jest współpracownikiem

#zrodlo
Tak wynika z utrwalonego orzecznictwa, a dla ZUS to z kolei sygnał, że taka osoba, choć zatrudniona na etacie, nie jest pracownikiem w rozumieniu przepisów ubezpieczeniowych

Tagi: ZUS, PiS
Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Przejęcie firmy rodzinnej stało się prostsze niż kiedykolwiek

Od wczoraj obowiązuje ustawa o zarządzie sukcesyjnym. Urzędnicy i eksperci są pewni, że dzięki temu spadkobiercom będzie łatwiej przejąć biznes po zmarłym przedsiębiorcy.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Koszt idzie za przychodem. Tak samo nalezy go rozliczyć

Skoro przychodu ze sprzedaży nieruchomości nie można było rozliczyć w ramach działalności gospodarczej, to w sprawie kosztów należało postąpić tak samo – uznał NSA.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Resort chce zlikwidować duble w CEIDG

#zrodlo
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii prowadzi akcję informacyjną skierowaną do przedsiębiorców, którzy mają więcej niż jeden aktywny lub zawieszony wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Polacy się nie poddają. By uciec od delegowania, rozwijają biznes za granicą

#zrodlo
Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na założenie działalności gospodarczej za granicą. Są wśród nich ci, którzy do tej pory stawiali na delegowanie pracowników do wykonywania usług. Mają dosyć ciągłego nękania ich kontrolami i coraz ostrzejszych przepisów.Polska zaskarżyła najnowszą dyrektywę o delegowaniu do TSUE. Trudno przewidzieć, czy skarga będzie uwzględniona, ale przemawiają za tym mocne argumenty.Pączkowanie polskich firm w Europie dotyczy też przewoźników. Nie zawsze jednak stoją za tym te same powody, co w przypadku delegowania. Zwłaszcza że wciąż nie jest jasne, czy ma ono zastosowanie do kierowców.

Źródło: praca.gazetaprawna.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami