Księgowość i Podatki > CIT  RSS
Fiskus dokładniej zbada transfery między firmami powiązanymi

Organ podatkowy będzie mógł rekalkulować ceny transferowe w przypadku trudnych do wyceny wartości niematerialnych – zakłada opublikowany wczoraj projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie cen transferowych

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Zarobią ci, co nie odpisali jeszcze w koszty pełnej wartości auta

#zrodlo
Kto nie zamortyzuje firmowego samochodu do końca tego roku, od stycznia 2019 r. będzie korzystać z podwyższonego limitu 150 tys. zł – odpowiedziało Ministerstwo Finansów na pytanie DGP

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Jak rozliczyć obiad z kontrahentem w restauracji?

#zrodlo
Y spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) działa w branży IT. W celach omówienia warunków współpracy spółka zaprosiła 5 listopada 2018 r. kontrahenta (zainteresowanego nabyciem usług świadczonych przez spółkę) na wspólny obiad (bez alkoholu) w restauracji. W spotkaniu uczestniczyli dyrektor z działów spółki Y (zatrudniony na umowę o pracę) oraz jeden z członków organów zarządczych kontrahenta.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Stare pożyczki i kredyty, lecz w nowej EBITDA

#zrodlo
Zaciągnięte przed 2018 r. zobowiązania, mimo że rozliczane na dotychczasowych zasadach, mają wpływ na tegoroczny limit odliczania kosztów finansowania dłużnego – uważa Ministerstwo Finansów.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Skoro fundusz nie płacił podatku, to posiadacze certyfikatów też nie

#zrodlo
Podatnik posiadający udział w zagranicznej spółce kontrolowanej może pomniejszyć go o udział jednostki zależnej, nawet gdy ta była zwolniona z CIT – orzekł WSA w Warszawie.

Tagi: Podatki, CIT
Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

CIT: Celów statutowych uczelni nie trzeba realizować samemu

Uniwersytet nie straci zwolnienia z CIT, jeśli przekaże darowiznę na rzecz fundacji, a ta przeznaczy ją na wspieranie utalentowanej młodzieży - wynika z wyroku WSA w Warszawie.

Tagi: CIT
Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Jak rozliczyć sprzedaż wierzytelności własnej

#zrodlo
Y, spółka z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy (podatnik VAT czynny), 15 maja 2018 r. wykonała usługę informatyczną na rzecz bydgoskiej firmy A (podatnik VAT czynny). Usługa została udokumentowana fakturą wystawioną 15 maja 2018 r. na kwotę 3690 zł (w tym VAT 690 zł) z siedmiodniowym terminem płatności, liczonym od dnia doręczenia faktury.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Opłaty za bezumowny pobór energii cieplnej a CIT

Spółka z o.o. zajmuje się m.in. wytwarzaniem ciepła w eksploatowanych przez siebie ciepłowniach i dostarcza je w ramach zawartych umów. Zdarzają się sytuacje, gdy po upływie okresu, na jaki zawarto umowę sprzedaży, odbiorcy ciepła nie przystępują do podpisania kolejnej umowy lub przedłużają negocjacje poprzedzające jej zawarcie, jednocześnie nie zaprzestając pobierania ciepła.

Tagi: PLN, CIT, PiS, Umowy, Kolej
Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Rewolucja podatkowa 2019 już pewna. Parlamentarny express uchwalił zmiany

#zrodlo
Nowe sankcje za unikanie opodatkowania, exit tax, Twój e-PIT, Innovation Box itd. – lista zmian w podatkach, jakie wejdą w życie od początku przyszłego roku, wydaje się nie mieć końca. Podatnicy mają zaś niespełna dwa miesiące, aby przygotować się do nowych regulacji.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

NSA: Wymiana instalacji w całości na koszt fiskusa

Spółdzielnie mieszkaniowe mogą refundować lokatorom wydatki na nowe kuchenki i bojlery, nie tracąc zwolnienia z CIT – wynika z wczorajszego wyroku NSA.

Tagi: CIT, Fiskus, USA
Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Będzie 9-proc. CIT dla małych firm i zmiany w uldze mieszkaniowej. Sejm uchwalił nowelę ustaw podatkowych

Sejm uchwalił z poprawkami nowelę ustaw podatkowych zakładającą m.in. 9-proc. CIT dla małych firm, oraz zmiany dotyczące kosztów w przypadku nabycia i eksploatacji samochodów osobowych przez firmy.

Tagi: Firma, CIT, Sejm
Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Zmiany w PIT i CIT w Sejmie: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania obejmie też płatników

Fiskus będzie mógł zakwestionować kwotę wypłaconego wynagrodzenia czy podatku potrąconego i wpłaconego do urzędu skarbowego np. przez notariusza.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

CIT: Sprzedaż własnych praw to działalność operacyjna

#zrodlo
Nie będzie już żadnych wątpliwości, że sprzedaż wytworzonych przez siebie reklam, filmów czy programów komputerowych nie daje przychodu z zysków kapitałowych.

Tagi: CIT, PIT
Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Niższy podatek to nie wszystko. Co przyniosą zmiany w CIT ?

#zrodlo
Podwyższenie progu „małego podatnika”, obniżka stawki CIT i szereg ulg podatkowych mają zachęcić przedsiębiorców do prowadzenia biznesu. Czy planowane zmiany rzeczywiście ułatwią prowadzenie działalności i zachęcą do zmiany jej formy? Eksperci prognozują, że duże zmiany proponowane przez rząd dotkną jedynie nielicznych podatników.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Gruza: Polski system podatkowy narażony na zjawisko międzynarodowego omijania opodatkowania

#zrodlo
Jeżeli w światowym systemie podatkowym mamy ewidentne luki, intencjonalnie wykreowane przez niektóre jurysdykcje, to zawsze znajdzie się klient na tego typu ofertę - powiedział PAP były wiceminister finansów odpowiedzialny za politykę podatkową, obecnie wiceprezes KGHM Paweł Gruza. Na świecie jest szereg państw, które stosują regulacje podatkowe umożliwiające agresywną optymalizację podatkową - stwierdził.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Obniżka podatku dla wybranych. Kolejne ograniczenia w stosowaniu niższego CIT

Kto w trakcie roku przekroczy limit 1,2 mln euro, straci prawo do niższego opodatkowania. Koniec też z możliwością optymalizacji z zastosowaniem aportu.

Tagi: Podatki, CIT, Kolej
Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Przedsiębiorcy stracą na sprzedaży niezamortyzowanego samochodu

#zrodlo
Zbycie niezamortyzowanego jeszcze pojazdu przestanie być opłacalne podatkowo. W sumie firma nie będzie mogła odliczyć więcej niż 150 tys. zł. Nawet jeżeli samochód kosztował np. pół miliona złotych.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Sześć projektów o PIT i CIT w Sejmie. Bałagan legislacyjny utrudni życie podatnikom

W Sejmie jest sześć projektów dotyczących zmian w tych samych podatkach – PIT i CIT. Wszystkie nowelizacje mają wejść w życie od 1 stycznia 2019 r., niektóre z propozycji się nakładają, a inne wykluczają

Tagi: Podatki, CIT, PIT, Sejm
Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Skiba: Dochody z podatków i składek wzrosną w 2019 roku o 147 mld zł wobec 2015 roku [WYWIAD]

Łączne szacowane dochody z PIT, CIT, VAT oraz składki na FUS wzrosną w 2019 roku aż o 147 mld zł w porównaniu do 2015 r. i będzie to wzrost znacznie wyższy niż dynamika PKB w tym samym okresie - poinformował PAP wiceminister finansów Leszek Skiba.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Na koniec roku dochody z VAT wyniosą ok. 170 mld zł. „Niemożliwe staje się możliwe"

#zrodlo
Na koniec roku dochody z VAT wyniosą ok. 170 mld zł; w 2019 r. z VAT, CIT i PIT wpłynie ponad 50 mld zł więcej; skala uszczelnienia systemu podatkowego pokazuje, że niemożliwe staje się możliwe - mówił w poniedziałek wiceszef sejmowej komisji finansów Janusz Szewczak (PiS).

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami