Biznes  RSS
Rzecznik KNF: Idea Bank na liście ostrzeżeń publicznych

Idea Bank to nowy podmiot na liście ostrzeżeń publicznych KNF - poinformował we wtorek rzecznik Komisji Jacek Barszczewski. Został wpisany we wtorek w związku z prowadzeniem działalności maklerskiej bez zezwolenia w zakresie oferowania instrumentów finansowych.

Tagi: PiS, KNF, Idea Bank
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Czerwińska: Nadzór nad rynkiem finansowym będzie mocniejszy

#zrodlo
Nadzór nad rynkiem finansowym będzie mocniejszy, wzmocniona zostanie także ochrona inwestorów - powiedziała we wtorek PAP minister finansów prof. Teresa Czerwińska odnosząc się do zmian w prawie uchwalonych niedawno przez Sejm.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Kuźmiuk: Cięcia wydatków na politykę spójności i na WPR są nie do przyjęcia

#zrodlo
Propozycja cięć wydatków na politykę spójności czy na Wspólną Politykę Rolną, a w szczególności jej drugi filar są nie do przyjęcia - powiedział w Strasburgu europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Tagi: PiS
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

TK: Przepis ograniczający odwołania od odmowy dofinansowania z środków UE zgodny z konstytucją

#zrodlo
Za zgodny z konstytucją uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny przepis ograniczający odwołania od decyzji o nieprzyznaniu środków unijnych, gdy nastąpiło już wyczerpanie tych środków w ramach danego programu. Jest to konieczne dla sprawnego postępowania - wskazał TK.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Za kradziony prąd płaci ten, kto go pobrał

W ramach działalności gospodarczej wynajmuję i zarządzam lokalami użytkowymi. W uzgodnieniu z jednym z najemców wypowiedziałam umowę kompleksowej sprzedaży energii elektrycznej i świadczenia usługi dystrybucji. Przy czym ów wynajmujący był w okresie wypowiedzenia umowy najmu lokalu. Zapewniał mnie, że w tym czasie nie będzie prowadził w lokalu działalności gospodarczej, więc prąd nie jest mu potrzebny.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Sceptycyzm topnieje. Komisja Europejska ocenia stan polskich finansów

#zrodlo
Według nowych prognoz KE deficyt sektora rządowego i samorządowego spadnie w tym roku do 0,9 proc. PKB. Byłby to rekordowo niski poziom. Nadal jednak w przewidywaniu Komisji jest mniej optymizmu niż u innych instytucji.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Kodeks spółek handlowych załatany

#zrodlo
Prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie prostsze, a wątpliwości prawnych mniej. Przekonuje o tym Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. W ostatni piątek Sejm uchwalił przygotowaną przez tenże resort ustawę o nowelizacji niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym, nazywaną potocznie pakietem MSP.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Prawie 3: 4 Polaków uważa, że ceny w niedziele objęte zakazem handlu są wyższe

Ponad połowa Polaków (51%) wciąż robi zakupy w niedziele objęte zakazem handlu. Aż 74% respondentów uważa jednak, że ceny są wówczas wyższe, wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ISBnews przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna

Tagi: Handel, Ceneo
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Wenezuela rekordzistką Ameryki Łacińskiej w dziedzinie hiperinflacji

#zrodlo
Z inflacją, która osiągnie w ciągu 12 miesięcy tego roku milion procent, Wenezuela wielokrotnie przekroczy wszystkie rekordy Ameryki Łacińskiej w tej dziedzinie; rządowi nie udaje się zatrzymać błyskawicznej utraty wartości przez jej pieniądz, boliwara.

Tagi: ZUE
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ludzie niepodległości: Leszek Balcerowicz - akuszer wolnego rynku

#zrodlo
Dla jednych – bohater. Dla innych – grabarz polskiej gospodarki. Dla mieszkańców warszawskiego Bródna, które regularnie odwiedzał jako wicepremier – po prostu uwielbiający lody wiśniowe i orzeszki pan Leszek, za którym nikt nie mógł nadążyć. I to dosłownie (był mistrzem Polski juniorów w biegach przełajowych w 1965 r.). – Pozostał normalny. Poszedł w politykę, w ministry, ale dalej przyjeżdżał na Bródno, z każdym porozmawiał, ukłonił się. Chodził bez ochroniarzy – opowiadają jego ówcześni sąsiedzi.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Sąd doręczy pismo na adres z CEIDG

Uzyskałem nakaz zapłaty wydany w stosunku do kontrahenta, który obecnie ma zawieszoną działalność gospodarczą. Sąd uchylił jednak postanowienie w sprawie nadania klauzuli wykonalności temu nakazowi. Rozstrzygnięcie to było spowodowane tym, że przywrócono przedsiębiorcy termin do wniesienia sprzeciwu.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ludzie Niepodległości: Eugeniusz Kwiatkowski, nie chciał robić jajek z jajecznicy

Jest rok 1922. Niemcy opuszczają Zakłady Azotowe w Chorzowie, zabierając całą dokumentację i wykwalifikowany personel. Nikt nie ma pojęcia, czy i kiedy uda się odtworzyć skomplikowaną technologię. Zadania tego podejmują się prof. Ignacy Mościcki i jego były student Eugeniusz Kwiatkowski. Produkcja rusza już po miesiącu.


Tagi: Studia, Niemcy
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ludzie niepodległości: Michał Kalecki wyprzedził Keynesa

#zrodlo
Powiedzieć o Michale Kaleckim, że „Polacy nie gęsi i swojego Keynesa mają”, to nic nie powiedzieć. Wiele wskazuje, że to sir John Maynard Keynes był... brytyjskim Kaleckim. Zbliżone do idei Keynesa koncepcje dotyczące relacji popytu do dochodu narodowego Polak wyłożył o trzy lata wcześniej niż Brytyjczyk, bo w 1933 r. w „Próbie teorii koniunktury”.

Tagi: Dochody
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ludzie niepodległości: Henryk Gruber, PKO to jego dziecko

#zrodlo
Gdy wybuchła I wojna światowa, Gruber miał niewiele ponad 22 lata i niewielkie doświadczenie w ubezpieczeniach. Pracę zostawił, by wstąpić do Legionów. To decyzja, która zaważyła na jego przyszłości.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ludzie niepodległości: Władysław Grabski, pierwszy polski neoliberał

#zrodlo
Polska musi przyjąć euro!” – przypominają nam co jakiś czas decydenci z Brukseli. W takich chwilach w korytarzach NBP wieje chłodem. Nie tylko stałby się on ledwie filią europejskiego nadzorcy, ale trzeba by było się zastanowić, co zrobić z rzeźbą, która wita gości w jego siedzibie – z popiersiem Władysława Grabskiego.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ludzie Niepodległości: Tadeusz Sendzimir, "Edison metalurgii"

#zrodlo
Patron krakowskiej huty bywa w polskiej literaturze nazywany „Edisonem metalurgii”. I choć trochę w tym przesady, to faktem jest, że Sendzimir całe życie zawodowe poświęcił udoskonalaniu procesów obróbki metali.

Tagi: Huty
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Emilewicz o pakiecie MŚP: Jedną z najważniejszych zmian jest podniesienie limitu tzw. małego podatnika

#zrodlo
Jedną z najważniejszych zmian, które wprowadzamy dzięki pakietowi MŚP jest podniesienie limitu tzw. małego podatnika - powiedziała w piątek minister J. Emilewicz. Oceniła, że pakiet MŚP oznacza dla przedsiębiorców "bardzo konkretne ułatwienia".

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Będą ułatwienia dla firm. Sejm uchwalił tzw. pakiet MŚP

#zrodlo
Możliwość wliczenia pracy małżonka w koszt uzyskania przychodu czy jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do wysokości 5 mln zł, zniesienie obowiązku okresowych szkoleń BHP dla 6 mln pracowników najmniej wypadkowych branż – to efekty Pakietu MŚP, który w piątek uchwalił Sejm.

Tagi: Firma, Sejm
Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Sejm przyjął ustawę rozszerzającą skład KNF. Wydłużono pomoc dla frankowiczów

#zrodlo
Sejm uchwalił w piątek ustawę, która rozszerza skład Komisji Nadzoru Finansowego o przedstawicieli premiera, ministra-koordynatora służb specjalnych oraz prezesów UOKiK i BFG. Przyjęto też poprawkę wydłużającą pomoc dla tzw. frankowiczów.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Zakaz geoblokowania staje się faktem. Za naruszenie grożą milionowe kary

Już za trzy tygodnie wejdzie w życie unijne rozporządzenie zakazujące geoblokowania. Za naruszenie jego zasad grozić będą przedsiębiorcom drakońskie kary, przewidziane w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama
reklama
Kontakt z nami